Telefon bağımlıları için terapi aksesuarları

Tasarımcı Klemens Schillinger,  'akıllı telefon bağımlıları'nın telefonlarından uzak kalmalarına yardımcı olmak için telefon benzeri aksesuarlar tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tasarımcı Klemens Schillinger, ‘akıllı telefon bağımlıları’nın telefonlarından uzak kalmalarına yardımcı olmak amacıyla Substitute Phones adlı projesi kapsamında telefon benzeri aksesuarlar tasarladı.

Viyana’da yaşayan tasarımcı, aşağı doğru kaydırma, yana kaydırma ve yakınlaştırma gibi farklı akıllı telefon hareketlerinin yapılabildiği, üzerinde taş boncuklar bulunan beş adet aksesuar tasarladı. Schillinger Dezeen’e verdiği röportajda, “Dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar sosyal medyaya ‘kaçış’ımızı kolaylaştırıyor. Sadece toplu taşımada seyahat ederken değil arkadaşlarımızla bir şeyler içerken bile telefonumuzu kontrol eder hale geldik. Belirli bir mesaj ya da arama beklemesek bile telefonumuzu kontrol etme dürtüsü gittikçe artıyor. Bu gözlemlerim, telefonu kontrol etme davranışını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek aksesuarlar üretme fikri verdi.” dedi.

Schillinger projesi üzerinde çalışırken, sigarayı bırakmaya çalışırken piposunu tahta bir çubukla değiştiren İtalyan yazar ve filozof Umberto Eco’nun bahsedildiği belgeselden ilham aldığını söylüyor. Mermer görünümlü taş boncuklar, ‘Howlith’ doğal taşından yapıldı ve POM (asetal olarak da bilinen) termoplastikten oluşan bir kalıba yerleştirildi. Bu tür plastik nispeten ağır olduğu için, aksesuarın ağırlığı normal bir akıllı telefonun ağırlığını andırarak kişi için durumu daha da ikna edici hale getiriyor.

Telefon bağımlıları için bir projesi daha var

Schillinger, “Yakınlaştırma, yukarı ya da aşağı kaydırma gibi parmak hareketleri akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza girdi. Substitute Phones projem, bu hareketlerin taşlarla yapılmasını sağlıyor. Bu noktada da stres çarkı ya da stres küplerinden ayrılıyor.” diyor. Substitute Phones projesi, Schillinger’in insanların mobil cihaz bağımlılığına yardımcı olmak için geliştirdiği ikinci proje. Diğer projesi Offline Lamp ise, sadece kullanıcı akıllı telefonunu elinden bırakıp lambanın altındaki küçük çekmeceye koyduğunda yanıyor. Schillinger’in her iki projesi de bu yıl 29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında Viyana Tasarım Haftası‘nda gerçekleştirilen bir sergi için hazırlandı.

Kaynak: Dezeen

Tasarımcı Klemens Schillinger,  'akıllı telefon bağımlıları'nın telefonlarından uzak kalmalarına yardımcı olmak için Substitute Phones adlı projesi için telefon benzeri aksesuarlar tasarladı. Viyana'da yaşayan tasarımcı, aşağı doğru kaydırma, yana kaydırma ve yakınlaştırma gibi farklı akıllı telefon hareketlerinin yapılabildiği, üzerinde taş boncuklar bulunan beş adet aksesuar tasarladı. Mermer görünümlü taş boncuklar, 'Howlith' doğal taşından yapıldı ve POM (asetal olarak da bilinen) termoplastikten oluşan bir kalıba yerleştirildi. Bu tür plastik nispeten ağır olduğu için, aksesuarın ağırlığı normal bir akıllı telefonun ağırlığını andırarak kişi için durumu daha da ikna edici hale getiriyor. Substitute Phones projesi, Schillinger'in insanların mobil cihaz bağımlılığına yardımcı olmak için geliştirdiği ikinci proje. Diğer projesi Offline Lamp ise, sadece kullanıcı akıllı telefonunu elinden bırakıp lambanın altındaki küçük çekmeceye koyduğunda yanıyor. Schillinger'in her iki projesi de bu yıl 29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında Viyana Tasarım Haftası'nda gerçekleştirilen bir sergi için hazırlandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği