Elektronik atıklar çevre felaketine dönüşüyor

Akıllıları çıkınca yüzüne bakılmayan 'akılsız' telefonlarımız
İcatlar ve yenilikler hepimizin hayatını kolaylaştırsa da birkaç yıl kullanıp attığımız elektronik ürünlerin doğaya verdiği zarar her geçen yıl artıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

EEE yani ‘elektrikli ve elektronik ekipman’ son 20-30 yılda çok fazla kullanılmaya başlandı. Çin ve Tayvan gibi endüstri devlerinin başını çektiği akıllı telefon, kamera, radyo, bilgisayar gibi ürünlerin üretimi 2012 yılında 56,5 milyon tona ulaştı.

İcatlar ve yenilikler hepimizin hayatını kolaylaştırsa da bu ürünlerin ciddi bir sorunu var. ‘Bozulması için üretilen’ bu ürünlerin çoğu birkaç yıllık kullanımın ardından ya güncelliğini yitiriyor ya da kullanılamaz hale geliyor. Bu da bir atık yığınının oluşmasına neden oluyor.

Asya başı çekiyor

Asya, dünyadaki elektronik ürünlerin yarısını üreterek bu duruma en fazla katkıda bulunan kıta konumunda. Japonya, Çin, Güney Kore ve Tayvan elektronik ürün üretiminde başı çekiyor. Bu durumun sonucu olarak da 2014 yılında Asya’nın elektronik atık miktarı 16 milyon tona ulaştı. Diğer kıtalar bu rakamın yanına bile yaklaşamıyor.

Ancak tek suçlu Asya değil. Çünkü dünya nüfusunun yarısından fazlasına sahip olan bir kıtanın en fazla atığı üretmesi gayet normal. Hatta kişi başına düşen atık miktarına baktığımızda Asya ve Afrika’nın kişi başına 3,7 kilogram atıkla son sırada yer aldığını görüyoruz. Öte yandan Avrupa ve Okyanusya’da kişi başına düşen elektronik atık miktarı 15 kilogramın üzerinde. Kuzey ve Güney Amerika’da da kişi başına 12,2 kilogram atık, bu sorunu daha da büyük bir hale getiriyor.

Çözüm geri dönüşüm

Dünya bu atıklarla ne yapacağını bilmiyor. Birleşmiş Milletler Üniversitesi raporuna göre hükumetler, belediyeler, üreticiler, perakendeciler, tüketiciler ve geri dönüşüm kurumlarının silkelenip kendine gelmesi gerekiyor. Elektronik atıklarımız sadece çevresel bir felakete yol açmakla kalmıyor aynı zamanda uygun bir şekilde geri dönüştürülmeyen atıkların çevreye yaydığı tehlikeli maddeler toplum sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Üstelik, doğru şekilde toplanıp, işlenip, geri dönüştürüldüğünde elektronik atık aslında bir ‘şehir madeni’ haline gelebilir. Bu atıklar pek çok değerli metal ve mineral içeriyor. Örneğin Apple, eski ürünlerini parçalayıp geri dönüştürerek 1 tondan fazla altın ve 3 tondan fazla gümüş elde etti.

Sonuç olarak, bir cihazı artık kullanmıyorsanız bir başkasına vermeli, ikinci el olarak satmalı ya da geri dönüşüme göndermelisiniz. Ancak genellikle bu ürünler çöpe gidiyor ve çevreye zarar veriyor.

Kaynak: The Memo

 

Elektronik cihazlar hayatımızı kolaylaştırsa da kullanıldıktan sonra çöpe atılan cihazlar yüzünden dünya bir çevresel felaketin eşiğine gelmiş durumda. İçinde zararlı maddeler bulunan elektronik atıkların geri dönüşüm yerine çöpe atılması çevre için oldukça kötü sonuçlar doğuruyor. Üstelik bu ürünlerde bulunan değerli metaller geri dönüşümle tekrar kullanılabilir. Bakır, çelik, alüminyum gibi metaller bakımından oldukça zengin olan elektronik atıkların içinde altın ve gümüş gibi değerli metalleri bulmak bile mümkün. Ancak geri dönüşüm olmadığında, kurşun gibi zararlı maddeler toplum sağlığını tehdit edebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği