‘Düz Dünya’ teorisinde bir hayal kırıklığı daha

Dünyanın düz olduğunu savunan 'deli' lakaplı Mike Hughes, son başarısız denemesinin ardından iddiasından vazgeçecek gibi görünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Dünya’nın düz olduğunu öne sürerek kendi yaptığı roketle kendini fırlatacağını açıklayan 61 yaşındaki Mike Hughes bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. Geçen sefer son dakikada görevi iptal eden Hughes bu sefer de roketin başlatıcısında meydana gelen bir sorundan dolayı ateşleme yapılamadığını söyledi.

Hughes, başarısız fırlatma denemesinin ardından çektiği videoda yaptığı açıklamada “İnsanları hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm. Elimden gelenin en iyisini yaptım.” dedi.

Hughes 2014 yılında kendi yaptığı 20 bin Dolar maliyetli roketin içinde kendini yaklaşık 420 metre havaya fırlatmayı başarmıştı. 2017’nin Kasım ayında Associated Press‘e verdiği röportajda bu ‘başarıyı’ bilimin yardımı olmaksızın elde ettiğini iddia eden Hughes “Aerodinamik ve sıvı dinamiği hakkında bilgim var. Bir şeylerin havada nasıl ilerlediğini, roket çekişini anlayabiliyorum. Ama bunun bilimle bir ilgisi yok bu sadece formül. Bilimle bilim kurgu arasında bir fark yok.” demişti.

Yaşadığı son hayal kırıklığının ardından Hughes’un iddiasından vazgeçme ihtimali var gibi görünüyor. Bu durum Hughes’un Düz Dünya Araştırması Grubu adlı sponsorunun hoşuna gitmeyecek olsa gerek. Hughes, Pazar günü yaptığı açıklamada roketle ilgili teknik sorunlardan bahsetmenin yanı sıra ileride yapacağı roket fırlatma denemelerini zorlaştırdıkları gerekçesiyle Kaliforniya Valisi Jerry Brown ve birkaç devlet personelini dava edeceğini belirtti. ‘Deli’ lakaplı Mike Hughes’un şu anki durumunu özetleyen en iyi cümle kendi verdiği röportajda gizli: “Ben 61 yaşında bir adamım. Yorgunum.”

Kaynak: Inverse

2017'nin Kasım ayında Dünya'nın düz olduğunu öne sürerek kendi yaptığı roketle kendini fırlatacağını açıklayan 61 yaşındaki Mike Hughes bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. Geçen sefer son dakikada görevi iptal eden Hughes bu sefer de roketin başlatıcısında meydana gelen bir sorundan dolayı ateşleme yapılamadığını söyledi. Hughes, başarısız fırlatma denemesinin ardından çektiği videoda yaptığı açıklamada "İnsanları hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm. Elimden gelenin en iyisini yaptım." dedi. 'Deli' lakaplı Mike Hughes'un şu anki durumunu özetleyen en iyi cümle kendi verdiği röportajda gizli: "Ben 61 yaşında bir adamım. Yorgunum."

1 Yorum

  • Şair burada aslında bu tırt rokete güvenmeyi gözüm yemedi, iddiamın uydurukluğunun ben de farkındayım demek istemiş ama böyle metaforik ifade etmiş.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği