Dünyayı klimalar kurtaracak

Bir grup araştırmacı, havadan karbon ve su toplayarak kendi hidrokarbon yakıtını üreten klimalarla küresel ısınmanın azaltılabileceğini düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Klimalar çok enerji harcıyor ve küresel ısınmanın artmasına sebep olan salınımlara yol açıyor. Küresel ısınma arttıkça da insanlar daha fazla klima satın alıyor. Peki ya klimaları iklim değişikliği ile mücadelede kullanabilseydik ne olurdu? Karlsruhe Teknoloji Enstitüsünden bir grup araştırmacı bu sorunun yanıtını aradıkları bir yazıyı Nature Communications dergisinde yayımladı.

Araştırmacılar, havadan karbondioksit ve su toplayabilen klima sistemleri geliştirilmesini öneriyor. Bu tarz karbon toplama sistemleri şu anda Climeworks gibi bazı şirketler tarafından geliştiriliyor. Toplanan su ve karbondioksit daha sonra yenilenebilir hidrokarbon yakıtlarına dönüştürülecek. Bu da ofislerde ve apartman bloklarında kullanılan klima sistemlerine bağlı yerel, sentetik petrol kuyuları varmış gibi bir etki yaratacak. Örnek olarak araştırmacılar Frankfrut’taki ikonik Fair Tower ofis binasının tüm klimalarının bu sistemi kullanması ile birlikte saat başı atmosferden binlerce ton karbon toplanabileceğini söylüyor.

Şimdilik bir teoriden ibaret

Çok umut verici görünse de bu planın uygulanabilmesi için bazı yeni teknolojilerin başarıyla geliştirilmiş olması gerekiyor. Plan şimdilik teorinin ötesine geçebilmiş değil. Araştırmacılar bu konsepte kitle petrolü diyor. İlgi çekici bir fikir olsa da bunun bir gerçekliğe dönüşebilmesi için önce birçok engelin aşılması gerekiyor. Ayrıca dikkatleri bu konsepte çekmek, halihazırda karbon salınımını azaltmamız gerektiği gerçeğine yeterince ilgi gösterilmemesi anlamına da gelebilir.

Kaynak: Technology Review

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsünden bir grup araştırmacı havadan karbondioksit ve su toplayabilen klima sistemleri geliştirilmesini öneriyor. Bu tarz karbon toplama sistemleri şu anda Climeworks gibi bazı şirketler tarafından geliştiriliyor. Toplanan su ve karbondioksit daha sonra yenilenebilir hidrokarbon yakıtlarına dönüştürülecek. Bu da ofislerde ve apartman bloklarında kullanılan klima sistemlerine bağlı yerel, sentetik petrol kuyuları varmış gibi bir etki yaratacak. Ancak bu klimaların kullanılabilmesi için öncelikle bazı yeni teknolojilerin geliştirilmesi gerekiyor. Plan şimdilik teorinin ötesine geçebilmiş değil.3 yanıt

 1. Ahmet Hüdai Kaya avatarı
  Ahmet Hüdai Kaya

  Bu sistemin başarıyla çalışabilmesi için en başta yenilenebilir enerji kullanımının artması gerekir. Aynı düşünceyi elektrikli arabalar için de söylüyorum.

 2. Bay.Gerçekler avatarı
  Bay.Gerçekler

  Hiç kimsede çıkıp insan nüfusu çok fazla arttı. Bunun önüne tasarruf yaparak geçilemez. İnsan nüfusu kontrol altına alınıp azaltılmalı demiyor. Hala küresel ekonomik kazançlar uğruna gereksiz önlemler alınıyor.

 3. Bay.Gerçekler avatarı
  Bay.Gerçekler

  Malesef bu durumun tek çözümü ısı üreten cihazların kapatılmasıdır. Salınan gazlardan daha fazla zarar vermekte üretilen ısı. Önceden Dünya’nın bir yüzü ısınırken bir yüzü soğumaktaydı. Şuan soğuyan yüzde elektronik cihazlar ve insan ihtiyaçları sebebiyle ısı üretilmekte. Bunun sonucundada her dakika Dünya daha fazla ısınmakta.

Yorumunuz: