Elektriksiz serinleticiler

Stanford Üniversitesi bilimcileri, ayna benzeri optik bir yüzey geliştirerek soğutma masraflarını ciddi bir şekilde azaltmayı başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Stanford Üniversitesi bilimcileri, ışınımsal gökyüzü soğutması yöntemini kullanan ayna benzeri optik bir yüzey geliştirerek soğutma masraflarını ciddi bir şekilde azaltmayı başardı.

Sistem klima sistemine bağlı borulardan geçen suyu, elektriğe ihtiyaç duymadan, sudaki fazla ısıyı yayarak soğutuyor. Özel optik yüzeylerle kaplı paneller, güneş ışığını yüzde 97 oranında geri yansıtırken yüzeydeki termal enerjiyi de atmosfere gönderiyor.

Yüzde 21 tasarruf

Stanford Üniversitesi’nin çatısında yapılan bir testte paneller borulardaki suyun sıcaklığını ortamdaki hava sıcaklığının 3 ila 5 santigrat altına düşürmeyi başardı. Böylece havalandırma sisteminin elektrik kullanımı da azaltılmış oldu.

Araştırmacılar, sıcak ve kuru bir iklimde yer alan iki katlı ticari bir binanın soğutma sistemini bu panelli sistem ile birlikte modelledi. Bu sistemle yaz aylarında enerji tüketiminin saatte 14.3 megawatt azaltılabileceği görüldü. Bu da binayı soğutmak için kullanılan elektriğin yüzde 21 azalması demek.

Gelecekte daha fazla ihtiyaç duyulacak

Sistem, buharlaşmaya dayalı soğutma sistemlerindeki su kaybını da ciddi oranda azaltıyor. Elektrik Mühendisliği Profesörü Shanhui Fan tarafından yönetilen araştırma Nature Energy dergisinde yayımlandı. Bu yazıda küresel olarak soğutma sistemlerinin enerji tüketiminin yüzde 15’ini, sera gazı salınımının da yüzde 10’unu oluşturduğu belirtildi.

2050’ye kadar, soğutma sistemlerine yönelik talebin on kata kadar artmasının beklendiğini belirten araştırmacılar, etkin soğutma yöntemleri bulmanın 21. yüzyıl insanlarının görevlerinden biri olduğunu belirtti.

Araştırmacılar SkyCool Systems adını verdikleri bir şirket kurarak bu teknolojiyi test etmeye devam edecek ve ticari olarak satışa hazır hale getirecek. Şu anda panellerin standart klima ve buz dolabı sistemleri ile uyumlu hale getirilmesine çalışılıyor. Özellikle veri merkezlerinin bu sistemle soğutulması planlanıyor.

Kaynak: Kurzweil AI

Stanford Üniversitesi bilimcileri, ışınımsal gökyüzü soğutması yöntemini kullanan ayna benzeri optik bir yüzey geliştirerek soğutma masraflarını ciddi bir şekilde azaltmayı başardı. Stanford Üniversitesi'nin çatısında yapılan bir testte paneller borulardaki suyun sıcaklığını ortamdaki hava sıcaklığının 3 ila 5 santigrat altına düşürdü. Böylece havalandırma sisteminin elektrik kullanımı da azaltılmış oldu. Araştırmacılar, sıcak ve kuru bir iklimde yer alan iki katlı ticari bir binanın soğutma sistemini bu panelli sistem ile birlikte modelledi. Bu sistemle yaz aylarında enerji tüketiminin saatte 14.3 megawatt azaltılabileceği görüldü. Bu da binayı soğutmak için kullanılan elektriğin yüzde 21 azalması demek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği