Güneş enerjisiyle evin havasını serinletme çabaları

Bilimciler üstünde güneşten enerji üreten panel altında da ışınımsal soğuma gerçekleştiren malzeme bulunan iki parçalı bir cihaz geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gelecekte çatıdaki güneş enerjisi panellerinin iki görevi olacak, hem güneşten enerji elde etmek hem de aşağıdaki evi soğutmak. Bilimciler bu iki teknolojiyi birleştiren bir cihaz geliştirdi. Yeni cihaz henüz sadece bir prototip olsa da dünyanın enerji ihtiyacını çözme alanında önemli bir adım.

Çoğu kişi güneşten enerji elde etme fikrine aşina. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren teknolojileri günümüzde kullanıyoruz. Bir de  bunun tam tersi şekilde işleyen ışınımsal soğuma adı verilen bir işlem var. Bu işlem, ısının dünyadan çıkıp evrene yayılması anlamına geliyor.

Her nesne, kızılötesi ışınım ile ısı kaybediyor. Bu olay insan gözü ile görülemiyor. Atmosfer genellikle bu şekilde kaybedilen ısıyı dünyaya geri gönderiyor ancak belirli bir kızılötesi dalga boyunda ısı atmosferi geçip uzaya gidebiliyor. Böylece bu dalga boyunda ısı yayan malzemeler çevrelerine göre daha soğuk olabiliyor. Doğada bu durumu, hava dondurucu olmamasına rağmen oluşan donda görebiliyoruz. Mühendislik dünyasında bilimciler bu yöntemi kullanarak evleri, klimalardan yayılan zararlı sera gazlarına gerek kalmadan soğutmayı hedefliyor.

İki teknoloji bir arada

Yakın zamanda Joule dergisinde yayımlanan bir makaleye göre bilimciler üstünde güneşten enerji üreten panel altında da ışınımsal soğuma gerçekleştiren malzeme bulunan iki parçalı bir cihaz geliştirdi. Burada en zorlu görev farklı ısılardaki iki bölümü tek bir cihazda muhafaza etmekti. Bunun için ışınımsal soğutucuyu çevreleyen bir vakum odası hazırlandı. Araştırma yazısının yazarı Stanford Üniversitesi araştırmacısı Shanhui Fan “Alttaki panel ısısını üstteki panel tarafından engellenmeden yayabiliyor.  Böylece alttaki panelin ısısı çevre ısısının altına düşebiliyor.” diyor.

Cihazın güneş enerjisi üreten bölümü ortam sıcaklığının 42 Fahrenheit üzerine çıkabiliyor. Soğutucu kısım ise ortam sıcaklığından 54 Fahrenheit üstüne çıkabiliyor. Bu rakamlar etkileyici ve dünya genelinde artan klima taleplerini yanıtlamak için umut verici.

Yine de cihaz henüz çok küçük ve kullanılan malzemelerin pahalı olması sebebiyle daha büyüğünün yapılması çok maliyetli olacak. Fan, burada hedefin bu cihazı olduğu gibi ticarileştirmek değil, güneş panellerini daha etkili hale getirerek bu iki teknolojinin çatıdaki alanı birlikte kullanmasını sağlamak olduğunu söylüyor.

Kaynak: The Verge

Yakın zamanda Joule dergisinde yayımlanan bir makaleye göre bilimciler üstünde güneşten enerji üreten panel altında da ışınımsal soğuma gerçekleştiren malzeme bulunan iki parçalı bir cihaz geliştirdi. Işınımsal soğuma, insan gözüyle görülemeyen kızılötesi ışınların belirli bir dalga boyunda atmosferi aşıp uzaya ulaşarak nesnenin ısısını azaltması ile gerçekleşiyor. Bilimciler bu teknolojiyi, sera gazı yaymadan evleri soğutan bir klima teknolojisi geliştirmek için üretiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği