Dünyanın en hızlı SUV’si Lamborghini’den

Beş yıl önce konsept şeklinde gösterilen Lamborghini Urus nihayet gerçeğe dönüştü. Urus, dünyanın en hızlı SUV’si (spor amaçlı taşıt) olma özelliği taşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Beş yıl önce konsept şeklinde görücüye çıkarıldıktan sonra Lamborghini Urus nihayet gerçeğe dönüştü. Otomotobil 4 Aralık’ta Lamborghini’nin Sant’Agata Bolognese genel merkezinde gösterildi. Urus’un şirketin üretimini iki katına çıkarması beklendiği için Lamborghini açısından oldukça özel bir araç olacak. Bizler için de öyle zira bu otomobil dünyanın en hızlı SUV’si (spor amaçlı taşıt) olma özelliği taşıyor.

Urus’un maksimum hızı yaklaşık 305 km/s olarak belirlendi ve 100 kilometre hızlanmasını 3,6 saniye içinde gerçekleştirecek. Bu da Urus’u Bentley Bentayga’dan daha hızlı kılarken 100 kilometre hızlanmasını 3,5 saniyede gerçekleştirmesi planlanan Jeep Grand Cherokee Trackhawk’ın performansına yaklaştırmış oluyor.

Bütün bunların yanı sıra; Urus’un 4 litrelik çift turbolu V8 motoru 650 beygir gücünde. Lamborghini son 30 yıldır ilk kez bir aracında V8 motoru kullanıyor. Ayrıca Urus, dört çeker sisteme sahip. Aracın karbon seramik frenleri bu zamana kadar herhangi bir seri üretim araçta kullanılan frenlerin en büyüğü olma özelliği taşıyor. Urus’un ağırlığı ve gücü göz önünde bulundurulduğunda kulağa mantıklı geliyor.

Beş kişilik Urus, etkileyici tasarımının yanı sıra kullanışlı bir SUV. Top Gear, otomobilin arkaya doğru eğimli çatısına rağmen arka koltuktaki yolcuları rahat ettirecek şekilde tasarlandığını söylüyor. Urus’un taban fiyatı 200 bin Dolar olarak belirlendi. Şirket 2019 itibariyle yılda 3 bin 500 adet Lamborghini Urus üretmeyi planlıyor.

Kaynak: Road and Track

Beş yıl önce konsept şeklinde görücüye çıkarıldıktan sonra Lamborghini Urus nihayet gerçeğe dönüştü. Otomotobil 4 Aralık’ta Lamborghini’nin Sant’Agata Bolognese genel merkezinde gösterildi. Urus, dünyanın en hızlı SUV’si (spor amaçlı taşıt) olma özelliği taşıyor. Urus’un maksimum hızı yaklaşık 305 km/s olarak belirlendi ve 100 kilometre hızlanmasını 3,6 saniye içinde gerçekleştirecek. Bütün bunların yanı sıra, Urus’un 4 litrelik çift turbolu V8 motoru 650 beygir gücünde. Lamborghini son 30 yıldır ilk kez bir aracında V8 motoru kullanıyor. Ayrıca Urus, dört çeker sisteme sahip. Aracın karbon seramik frenleri bu zamana kadar herhangi bir seri üretim araçta kullanılan frenlerin en büyüğü olma özelliği taşıyor. Urus’un ağırlığı ve gücü göz önünde bulundurulduğunda kulağa mantıklı geliyor. Urus’un taban fiyatı 200 bin Dolar olarak belirlendi. Şirket 2019 itibariyle yılda 3 bin 500 adet Lamborghini Urus üretmeyi planlıyor.Yorumunuz: