Dünyanın en hızlı elektrikli aracı: NextEV EP9

Çinli NextEV firmasının geliştirdiği Nio otomobil markasının ilk ürünü EP9, 0-200 km/h arasını sadece 7,1 saniyede alıyor ve saatte 313 km hıza ulaşabiliyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli elektrikli otomobil girişimi NextEV ‘dünyanın en hızlı elektrikli otomobili’ olduğunu iddia ettiği yeni aracı EP9’ı tanıttı. Pazartesi günü Londra’da tanıtımı yapılan süper otomobil NextEV’nin yeni markası Nio‘nun da ilk aracı.

0-200 km/h arasını 7.1 saniyede alabilen aracın maksimum hızı ise saatte 313 km. 45 dakikada tamamen şarj olabilen aracın 427 km’lik menzili bulunuyor. Ayrıca 8 dakikada değiştirilebilen bir bataryası bulunan araç, yedek bataryayla birlikte menzilini iki katına çıkarabiliyor.

nio-ep9-electric-car-transport-design_dezeen_2364_col_4

NextEV kurucusu William Li “Nio EP9 limitleri zorlamak için üretildi ve Nio otomotiv üretiminin ilk aşamasını oluşturuyor. Vizyonumuzu, teknik ve üretim kapasitemizi ifade eden bir araç. Kendi sınıfının en iyisi ve elektrikli araçların neler yapabileceğinin bir göstergesi. Otomobil sahipliği deneyimi beklentileri aştıkça elektrikli araçlar herkes için doğal tercih haline gelecek ve daha sürdürülebilir bir geleceğe önderlik edecek.” şeklinde konuştu. Elektrikli araçlar konusunda benzer görüşler bu yıl, ulaşım tasarımcısı Paul Priestman tarafından da dile getirilmişti.

nio-ep9-electric-car-transport-design_dezeen_2364_col_0

Almanya’da hız rekoru kırdı

Aracın maksimum hızını göstermek için şirket EP9’ı Almanya’daki Nürburgring pistinde test etti. EP9 7:05:12’lik derecesiyle pistin elektrikli araç rekorunu kırdı.

Aracın yüksek hız yeteneği yenilikçi tasarımı ve materyal seçimleri ile elde edildi. Kokpit ve şasi hem ağırlığı azaltmak hem de aerodinamik avantaj sağlamak için karbondan yapıldı. Arka kısım ise bir Formula 1 aracının iki katı kadar bastırma kuvveti sağlayacak şekilde tasarlandı.

nio-ep9-electric-car-transport-design_dezeen_2364_col_2

Benzer girişimler

Yakın dönemde yeni Çinli otomobil markaları, endüstrinin yeni oyuncuları olarak karşımıza çıkmaya başladı. Bu yıl içerisinde bir diğer Çinli girişim Techrules, yolda giderken şarj edilebilen bir elektrikli araç konseptini tanıtmıştı. Daha yakın bir zamanda ise Geely adlı şirket, paylaşılabilir anahtarları ve açık bir platformu olan aracı Lynk’i tanıtmıştı. Ancak Lynk, Nio’dan farklı olarak, elektrikli araçların hala deneme aşamasında olduğunu ve toplu üretim için kullanılamayacağını düşünüyor.

Kaynak: Dezeen

NextEV'nin yeni otomobili Nio EP9, dünyanın en hızlı elektrikli otomobili olarak tanıtılıyor. 0-200 km/h arasını 7,1 saniyede alan elektrikli otomobil saatte 313 km hıza ulaşabiliyor. Almanya'daki Nurburgring pistinin elektrikli araç rekorunu kıran EP9, 45 dakikada tamamen şarj olarak 427 km gidebiliyor. Üstelik değiştirilebilen bataryası sayesinde menzili ikiye katlamak mümkün. NextEV kurucusu William Li "Yakında elektrikli araçlar herkes için doğal tercih haline gelecek ve daha sürdürülebilir bir geleceğe önderlik edecek." diyor.

1 Yorum

  • Yedek pille birlikte yaklaşık 1000 km. menzil çok iyi, gelecek artık elektrikli otomobillere yatırım yapan ülkelerin olacak.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği