5 dakikada şarj olabilen araç bataryası

StoreDot adlı İsrailli bir teknoloji girişimi 5 dakikada şarj olan yeni bataryası ile elektronik araçların ortalama 480 km yol kat edebileceğini söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Batarya araştırmacıları ve elektronik araç savunucuları için en değerli şey, benzin doldurma süresinde şarj edilebilen elektrikli otomobil bataryaları geliştirmek. Porsche’nin 800 voltluk yüksek oranlı sistemi 15 dakikada şarj imkanı sağlıyor. Ancak asıl değişmesi gereken şey hücrenin içindeki kimyasal olaylar.

StoreDot adlı, hızlı şarj imkanı sunan bataryalarıyla bilinen İsrailli bir teknoloji girişimi, elektrikli araçlar için batarya geliştirme planlarını ilk olarak 2015’te açıklamıştı. O dönemden bu yana çalışmalarını sürdüren şirket FlashBattery adlı yeni bir teknoloji geliştirdi. Torba şeklindeki pillerine katmanlı yapıya sahip nanomalzemeler ve özel organik bileşenler yerleştiren şirket, lityum iyon pillere göre çok büyük bir gelişme sağladığını söylüyor.

5 dakikada 480 km menzil

StoreDot, bu teknolojinin daha önce görülmemiş şarj hızlarına erişebildiğini belirtiyor. Bir çok pil bir araya getirilip modüller halinde düzenlendiğinde ve 40 adet modül bir araca yerleştirildiğinde, sadece 5 dakikada şarj olan batarya ile ortalama 480 km yol kat edebiliyor.

Malzeme bilimcileri, biyokimyagerler, organik kimya ve elektrokimya mühendisleri ile cihaz mühendislerinden oluşan 30 kişilik bir ekip, 20 milyon Dolar’lık yatırımı kullanarak bu teknolojiyi geliştiriyor. StoreDot bu bataryanın, biyoteknoloji tesislerinde olduğu gibi, nanoteknoloji ile organik sentezi birleştirdiğini ve bir ilaç üretilirken takip edilenlere benzer bir süreçle teknolojiyi geliştirdiklerini söylüyor.

Lityum iyon pillerden daha güvenli

Şirket ayrıca kendi bileşenlerinin lityum iyon piller gibi alev almadığı ve daha yüksek bir yanma eşiğine sahip olduğunu bu sebeple de daha güvenli olduğunu ifade ediyor.

Şirket geliştirdiği teknolojiyi Berlin’deki Cube Tech Fuarı’nda tanıttı. Gruendermetropole adlı bir Periscope kullanıcısı, tanıtımı canlı olarak yayınladı. Tanıtımda öncelikle yukarıdaki videoyu gösteren sunucu daha sonra sadece üç dakika içinde bataryaların yüzde 60 oranında dolduğunu gösterdi. Sunumun sonlanmasıyla birlikte sistem de bataryalar tam olarak dolmadan durduruldu.

Kaynak: Green Car Reports

StoreDot adlı İsrailli bir teknoloji girişimi 5 dakikada şarj olan yeni bataryası ile elektronik araçların ortalama 480 km yol kat edebileceğini söylüyor. Pillerin içindeki kimyasalları değiştiren şirket,  katmanlı yapıya sahip nanomalzemeler ve özel organik bileşenler kullanıyor. Torba şeklindeki birkaç pil bir araya gelerek bir modülü, 40 adet modül bir araya geldiğinde ise bir otomobilde kullanılabilecek bataryayı oluşturuyor.

2 Yorum

  • Kibrit kadar telefonlarımız 1-2 saatte şarj olurken, 5 dakika da 480 km gidebilen bataryaları şarj etmek müthiş bir gelişme. Sıra geldi bataryaları küçültüp daha fazla yol gidebilmesi için kapasitelerini arttırmaya. Mesela akü kadar yer kaplayan bataryayla tek şarj da 5000 km. yapabilmek bence uzak ihtimal değil.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği