Dünya Sağlık Örgütü ‘oyun bağımlığını’ hastalık olarak değerlendirdi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Uluslararası Hastalıklar Kitapçığı’nın son sürümünü yayımladı. Değişiklikle birlikte oyun bağımlılığı artık madde bağımlılığı ile aynı seviyede yer alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Uluslararası Hastalıklar Kitapçığı’nın son sürümünü yayımladı. Bu güncellemeye eklenen hastalıklardan en çok göze çarpanlar ‘tehlikeli oyun’ ve ‘oyun oynama bozukluğu’. Değişiklikle birlikte oyun bağımlılığı artık madde bağımlılığı ile aynı seviyede yer alıyor.

‘Tehlikeli oyun’ ile ilgili girdi şu şekilde: “Tehlikeli oyun, çevrimiçi ya da çevrimdışı olarak oynan oyunlarda, kişinin oynama düzeninin kendi fiziksel ya da zihinsel sağlığına ya da çevresindeki kişilere zarar verecek seviyeye kadar yükselmesi durumudur.”

‘Oyun oynama bozukluğu’ ise şöyle tanımlanmış: Oyun oynama bozukluğu, sürekli ve tekrarlayan oyun (dijital ya da video oyunları) oynama davranışı şeklinde görülür. Bu oyunlar çevrimiçi (internet üzerinden) ya da çevrimdışı oyunlar olabilir. Bu durumun belirtileri: 1) oyun üzerinde kontrolün kaybedilmesi (ör: oyun oynama süresi, sıklığı ve yoğunluğunun kontrol edilememesi, oyunu bırakamama); 2) oyuna verilen önemin diğer ilgi alanlarının ve yaşam faaliyetlerinin önüne geçmesi; 3) olumsuz sonuçlara rağmen oyun oynama süresinin devamlılık arz etmesi ya da artış göstermesidir.

Bu yeni girdiler, bağımlılık davranışları altında kategorize ediliyor. Oyunlardaki geri bildirim döngülerinin bağımlılık yaratabildiği bir gerçek ancak bu bağımlılığın madde bağımlılığı ya da kumar bağımlılığıyla aynı kategoriye konmasının ne kadar doğru olduğu tartışmalı bir konu.

“Dünya Sağlık Örgütü gerçek zihinsel sorunlarla ilgilenmeli”

Entertainment Software Association (Eğlence Yazılımları Birliği), Gamasutra’ya verdiği bir demeçte, oyun oynamanın Uluslararası Hastalıklar Kitapçığı’na dahil edilmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi: “Dünya Sağlık Örgütü, sağduyulu yaklaşımın ve tarafsız araştırmaların, oyun oynamanın bağımlılık yapmadığını gösterdiğini biliyor. Oyunlara böyle bir resmi etiket yapıştırılması, depresyon ya da anksiyete bozukluğu gibi gerçek zihinsel sorunları önemsizmiş gibi gösteriyor. Tıp dünyasının dikkatini hak eden ve tedavi edilmesi gereken gerçek sorunlar bunlar.”

Kaynak: The Next Web

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Uluslararası Hastalıklar Kitapçığı’nın son sürümünü yayımladı. Bu güncellemeye eklenen hastalıklardan en çok göze çarpanlar ‘tehlikeli oyun’ ve ‘oyun oynama bozukluğu’ oldu. Değişiklikle birlikte oyun bağımlılığı artık madde bağımlılığı ile aynı seviyede yer alıyor. Entertainment Software Association (Eğlence Yazılımları Birliği), Gamasutra’ya verdiği bir demeçte, oyun oynamanın Uluslararası Hastalıklar Kitapçığı’na dahil edilmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi: “Oyunlara böyle bir resmi etiket yapıştırılması, depresyon ya da anksiyete bozukluğu gibi gerçek zihinsel sorunları önemsizmiş gibi gösteriyor. Tıp dünyasının dikkatini hak eden ve tedavi edilmesi gereken gerçek sorunlar bunlar.”

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği