Dünya, dürüst bir telefon için yeterince dürüst değil

Toplumsal değerlere öncelik veren akıllı telefon olarak piyasaya çıkan Fairphone, ilk telefonuna desteği durdurmak zorunda kaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Toplumsal değerlere öncelik veren akıllı telefon olarak piyasaya çıkan Fairphone, kimsenin emeğinin kötüye kullanılmadığı fabrikalarda, tartışmalı malzemeler kullanmadan ürettiği kolay tamir edilebilen doğa dostu ilk telefonuna desteği durdurmak zorunda kaldı.

2013’te ilk kez piyasaya çıkan, 4,3 inç ekranı bulunan Fairphone, 60 bin adet üretilmişti. Fairphone 2015’in başında ilk modelinin üretimini durdurmuş ve yeni bir model geliştirmeye odaklanmıştı. Elinde bir çok yedek parça bulunduran Fairphone yine de ihtiyaç duyduğu bazı parçalara erişim sağlayamadığı için ilk cihazını artık destekleyemiyor.

Şirketin CEO’su Bas van Abel “Kişisel ve profesyonel olarak bu, benim için hem acı hem de tatlı bir karar. Basitçe ifade edecek olursak, ilk telefonumuzu desteklemenin artık mümkün olmadığı bir noktaya ulaştık.” diyor. Tedarik zinciri ve sürekli ilerlemeye odaklanan sektör eski parçaları artık üretmiyor. Van Abel ” Fairphone 1’in yedek parçalarının çoğunun üretimi durduruldu. Yani ihtiyacımız olan parçalar artık mevcut değil.” diyor. Şirket ihtiyaç duyduğu az miktarda yedek parçayı uygun fiyata üretecek fabrika bulmakta zorlanıyor.

Yeni telefon modüler olacak

Van Abel içinde bulundukları durumun Fairphone’a önümüzdeki yıllarda çalışmaya devam edebilmek için daha fazla nakde ihtiyacı olduğunu öğrettiğini söylüyor. Şirket ayrıca Fairphone 2’yi modüler yaparak farklı bir yaklaşım sergiledi. Bunun kesin bir çözüm olmadığının farkında olduklarını belirten Van Abel yine de modüler tasarım sayesinde, ömrünün sonuna ulaşan bileşenlerin yerine yenilerini yerleştirmenin daha kolay olacağını vurguluyor.

Ayrıca, tasarımın sahibi olmak şirketin daha fazla tedarikçiye ve tedarik zincirinde daha iyi bir kontrole sahip olmasını sağlıyor. Fairphone 2, ön siparişle 529,38 Avro’ya (2 bin 192 Lira) satın alınabiliyor. Android 6.0 işletim sistemi kullanan telefonda 2 GB RAM, 32 GB depolama alanı, çift sim kart, 5 inç full HD ekran ve Snapdragon 801 işlemci bulunuyor. Ön siparişle alınan cihazların 31 Ekim 2017’de teslim edileceği belirtiliyor.

Kaynak: The Register

Toplumsal değerlere öncelik veren akıllı telefon olarak piyasaya çıkan Fairphone, kimsenin emeğinin kötüye kullanılmadığı fabrikalarda, tartışmalı malzemeler kullanmadan ürettiği kolay tamir edilebilen doğa dostu ilk telefonuna desteği durdurmak zorunda kaldı. 2013'te ilk kez piyasaya çıkan, 4,3 inç ekranı bulunan Fairphone, 60 bin adet üretilmişti. Fairphone 2015'in başında ilk modelinin üretimini durdurmuş ve yeni bir model geliştirmeye odaklanmıştı. Elinde bir çok yedek parça bulunduran Fairphone yine de ihtiyaç duyduğu bazı parçalara erişim sağlayamadığı için ilk cihazını artık destekleyemiyor. Şirket yeni modüler telefonu Fairphone 2'ye odaklanmış durumda.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği