Dünya Bankası gaz ve petrol aramalarına kredi vermeyecek

Dünya Bankası, iklim değişikliğini dikkate alarak önümüzdeki iki yıl içinde gaz ve petrol aramalarına verdiği mali desteği sonlandırma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dünya Bankası, iklim değişikliğinin doğurduğu giderek artan tehditleri dikkate alarak önümüzdeki iki yıl içinde gaz ve petrol aramalarına verdiği mali desteği sonlandırma kararı aldı.[/inlinetweet]

Dünya Bankası, kömür kullanarak çalıştırılan elektrik santrallerine verdiği mali desteği 2010 yılında kesmişti fakat gelişmekte olan ülkelerdeki gaz ve petrol aramalarına yaptığı yıllık 1 milyar Dolar değerindeki desteği sonlandırması için bir süredir lobi gruplarından baskı görüyordu. Banka, hızla değişen dünyaya ayak uydurması gerektiğini ve 2020’ye kadar verdiği borçların yüzde 28’inin iklim eylemlerine aktarılacağını belirtti. Günümüzde bankanın 280 milyar Dolar’lık portföyünün yüzde 1-2’si petrol ve gaz projelerine ayrılıyor.

“İstisnalar olabilir”

Dünya Bankası, yoksul insanların da enerjiye erişimi olması ve 2015 Paris İklim Değişikliği Anlaşması‘nda alınan sera gazlarını azaltma sözüyle çelişilmemesi koşuluyla çok fakir ülkelere gaz ve petrol projelerinde borç verebileceğini söyledi. Açıklama, Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nın ikinci yılını kutlamak adına Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim ve BM Genel Sekreteri António Guterres tarafından düzenlenen One Planet Summit‘te (Tek Gezegen Zirvesi) yapıldı. Greenpeace iklim değişikliği aktivisti Gyorgy Dallos, “İklim değişiminin hızı arttıkça petrol ve gaz sektörlerinin sonu yaklaşıyor. Dünyadaki finans kurumları kendilerine dönüp bakmalı ve çözümün mü sorunun mu bir parçası olmak istediklerine karar vermeli.” dedi.

“Tarihi bir açıklama”

Washington merkezli Oil Change International‘ın Yönetici Müdürü Stephen Kretzmann, “Dünya Bankası’nın yaptığı tarihi açıklamanın önemini yadsımak mümkün değil. Çevre ve insan hakları savunucuları Dünya Bankası’nın petrol ve gaz projelerine yaptığı desteği sonlandırması için onlarca yıldır çağrıda bulunuyordu. Dünya Bankası, Paris Anlaşması’nın iklim hedeflerini gerçekleştirmenin fosil yakıt sektörünün büyümesine son vermeyi gerektirdiğini kabullenerek iklim hassasiyeti konusundaki tavrını gösterdi. Şimdi sıra diğer kuruluş, hükümet, yatırımcı ve vatandaşlarda.” şeklinde konuştu.

Dünya Bankası’nın açıklaması, İngiltere Bankası Müdürü’nün şirketleri düşük karbon ekonomisine geçmeye yardımcı yeni girişimlerin dünya çapında giderek daha fazla destek bulduğunu açıklamasının ardından geldi. Paris Zirvesi’nde konuşan İngiltere Bankası Müdürü Mark Carney, toplam 237 şirketin 6,3 trilyon Dolar’lık bir bütçeyle değişimi desteklediğini açıkladı.

Britanya öncü bir rol üstleniyor

Britanya’daki altı büyük banka olan Lloyds, Barclays, HSBC, Royal Bank of Scotland, Santander ve Standard Chartered, Carney’nin öncülük ettiği İklim Bağlantılı Finansal Beyanlar Görev Gücü’nü (Task Force on Climate Related Financial Disclosures) destekliyor. Bu plan dahilinde, şirketlerin küresel ısınmaya ne kadar katkıda bulunduğunun finansal raporlarını yayımlaması, bankaların da iklim bağlantılı riskler taşıyan şirketlere ne kadar borç verdiğini açıklaması zorunlu tutuluyor.

Carney, küresel açıdan büyük önem taşıyan 30 bankadan 20’sinin, 10 büyük varlık yöneticisinden 8’inin ve önde gelen sigorta şirketlerinin plana uyduğunu belirtti. Ayrıca önde gelen ulaşım, enerji, inşaat, madencilik ve tüketim maddeleri şirketleri de anlaşmaya katıldı. Birleşik Krallık kaynakları, Hindistan Rupisi ve Çin Yuan’ı da dahil olmak üzere 40 farklı para biriminde çıkarılan yeşil tahviller sayesinde Londra’nın iklim bağlantılı finans anlamında önemli bir merkez haline geldiğini söylüyor.

Kaynak: The Guardian

Dünya Bankası, iklim değişikliğinin doğurduğu giderek artan tehditleri dikkate alarak önümüzdeki iki yıl içinde gaz ve petrol aramalarına verdiği mali desteği sonlandırma kararı aldı. Dünya Bankası, kömür kullanarak çalıştırılan elektrik santrallerine verdiği mali desteği 2010 yılında kesmişti fakat gelişmekte olan ülkelerdeki gaz ve petrol aramalarına yaptığı yıllık 1 milyar Dolar değerindeki desteği sonlandırması için bir süredir lobi gruplarından baskı görüyordu. Banka, hızla değişen dünyaya ayak uydurması gerektiğini ve 2020'ye kadar verdiği borçların yüzde 28'inin iklim eylemlerine aktarılacağını belirtti. Günümüzde bankanın 280 milyar Dolar'lık portföyünün yüzde 1-2'si petrol ve gaz projelerine ayrılıyor. Washington merkezli Oil Change International'ın Yönetici Müdürü Stephen Kretzmann, "Dünya Bankası'nın yaptığı tarihi açıklamanın önemini yadsımak mümkün değil. Çevre ve insan hakları savunucuları Dünya Bankası'nın petrol ve gaz projelerine yaptığı desteği sonlandırması için onlarca yıldır çağrıda bulunuyordu. Dünya Bankası, Paris Anlaşması'nın iklim hedeflerini gerçekleştirmenin fosil yakıt sektörünün büyümesine son vermeyi gerektirdiğini kabullenerek iklim hassasiyeti konusundaki tavrını gösterdi. Şimdi sıra diğer kuruluş, hükümet, yatırımcı ve vatandaşlarda." şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği