Dubai dijital plaka deneyecek

Dubai, yakın zamanda bazı araçlarda dijital plaka sistemini deneme kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BBC‘nin haberine göre Dubai, önümüzdeki ay bazı araçlarda dijital akıllı plaka denemelerine başlayacak.

Dubai Yol ve Taşımacılık Otoritesi’ne (Dubai Roads and Transport Authority) göre, dijital plakalar sürücülerin hayatını kolaylaştıracak. Mesela bir kazaya karışan veya çalınan araçlar için daha hızlı acil durum müdahalesi yapılmasını sağlayacak. Dijital plaka sayesinde kayıt yenileme ücreti, yol geçiş ücretleri ve park cezaları da aracın sahibinden kolayca tahsil edilebilecek.

Fakat bu teknoloji, ilgili kamu kurumunun sürücüleri takip etmesine imkan sağladığı için mahremiyet ve bilgi güvenliği konusunda birtakım endişeler var. BBC, Dubai’nin sıcak ve kumlu çöl ikliminin dijital plaka teknolojisi açısından tehdit oluşturabileceğine de dikkat çekiyor.

Kaliforniya 2013 yılında dijital plakaların denenmesine izin veren bir yasa tasarısını onaylamıştı. 2018’in ilk aylarında da denemelere başlandı. Plaka okuyucular ve takip cihazları da kolluk kuvvetleri için yeni teknolojiler değil. Bu akıllı plakalar da işleri daha ileri seviyeye taşıyabilir.

Kaynak: The Verge

Dubai, önümüzdeki ay bazı araçlarda dijital akıllı plaka denemelerine başlayacak. Dubai Yol ve Taşımacılık Otoritesi'ne (Dubai Roads and Transport Authority) göre, dijital plaka kullanılan araçlar, bir kazaya karışılması veya aracın çalınması halinde daha hızlı acil durum müdahalesi yapılmasını sağlayacak. Dijital plaka sayesinde kayıt yenileme ücreti, yol geçiş ücretleri ve park cezaları da aracın sahibinden kolayca tahsil edilebilecek.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği