Dijital paranın mucidine 20 yıl hapis

Dünyanın ilk dijital para birimlerinden Liberty Reserve üzerinden kara para aklandığı gerekçesiyle sistemin kurucusuna 20 yıl hapis cezası verildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Arthur Budovsky 2006’da Kosta Rika’da Liberty Reserve adında bir dijital platform kurdu. Liberty Reserve, Bitcoin’den de önce kullanılan bir dijital para birimiydi. Dünyanın dört bir yanından kullanıcılar sistemi kullanarak para aktarımı işlemlerini gerçekleştiriyordu.

Liberty Reserve sıradan bankalardan farklıydı. Sisteme kaydolmak için sadece isim, doğum tarihi ve e-posta adresini girmek yeterliydi. Kim olduğunuzu kanıtlamanıza gerek yoktu. Sistemin kara para aklamak için kullanılması uzun sürmedi.

Liberty Reserve ilk değil

11 Eylül saldırılarından sonra ABD’den yapılan tüm para akışlarını takip eden yetkililer, 2006 yılında Arthur Budovsky’nin 2002’den beri yöneticiliğini yaptığı GoldAge sisteminin benzer bir amaçla kullanıldığını fark etti. Budovsky’ye 5 yıl hapis cezası verildi ancak bu ceza daha sonra şartlı tahliyeye çevrildi. Budovsky şartlı tahliye kuralını bozarak Kosta Rika’ya yerleşti ve ABD vatandaşlığını iptal etti.

Budovsky burada Liberty Reserve’ü kurdu ve 2013’e kadar bu sistemin yöneticiliğini yaptı. 2013’te Liberty Reserve’e aktarılan paraların herhangi bir şekilde kontrol edilmediği gerekçesiyle yetkililer sistemi inceleme altına aldı. Arthur Budovsky’nin böyle bir sistemi yönetmek için yasal izni olmadığı için hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. 2014’te İspanya’da yakalanan Budovsky ve arkadaşları ABD’ye iade edildi.

6 milyar dolar kara para aklandı

Yetkillier yapılan araştırma sonucu Budovsky’nin kurduğu sistemin kara para aklamak için kullanıldığını öğrendiler. Sitenin 2013’te kapatılmasına kadar toplam 6 milyar dolarlık paranın Liberty Reserve üzerinden aklandığı öğrenildi. Tüm dünyada toplam 1 milyonun üzerinde kullanıcısı olan sistemde yıllık 12 milyon işlem gerçekleştiriliyordu.

Ocak ayında yapılan duruşmada Budovsky kara para aklama işlemini ve en az 122 milyon doları gizlice başka ülkelere aktardığını kabul etti. Yargıç Denise L. Cote, Budovsky’nin pişman olduğuna inanmadığını belirterek 20 yıl hapis cezasına karar verdi. Budovsky’nin avukatı konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, başsavcı yardımcısı Leslie R. Caldwell “Bugün verilen ceza, kara para aklamanın dijital para birimleri kullansa da aynı suç olduğunu ve suçun sanal ortamda ya da gerçekte işlenmiş olmasının cezayı değiştirmeyeceğinii göstermiş oldu” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanması olayı ile adı gündeme gelen savcı Preet Bharara da Arthur Budovsky ile ilgili olarak “Cezadan kaçmak için paralarını yurt dışına kaçırmak ve vatandaşlıktan çıkmak dahil her şeyi denemiş olsa da Budovsky şu anda ABD yasalarını çiğnediği için cezasını çekecek” diye konuştu.

Dünyanın ilk dijital para birimlerinden Liberty Reserve'ün kurucusu Arthur Budovsky, kara para aklamaktan 20 yıl hapse mahkum edildi. ABD vatandaşlığından vazgeçerek cezadan kaçmaya çalışan ancak başarılı olamayan Budovsky, Ocak ayında 122 milyon dolar para kaçırdığını kabul etmişti. Dünya çapında 1 milyondan fazla üyesi bulunan ve yılda 12 milyon işlem yapılan sistem üzerinden toplam 6 milyar dolar kara para aklandığı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği