Dijital örgü makinesi: Kniterate

Masanızın üzerine koyabileceğiniz bir endüstriyel dokuma makinesi olarak tasarlanan Kniterate, dijital tasarımlarınızı kıyafetlere dönüştürüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kim demiş örgü yaşlı işidir diye? Yeni bir Kickstarter projesi sayesinde, milenyum jenerasyonu da hobi olarak kıyafet örebilir. En azından Kniterate’in geliştiricilerinin ümidi bu yönde. Kniterate, kıyafet üretimini yeniden mahallenize getirmeyi vaat eden bir dijital örgü makinesi. Projeye baktığımızda gerçekten de yeni neslin cihaza büyük ilgisi olduğunu görebiliyoruz. Kickstarter kampanyasının bitmesine bir aydan daha uzun bir süre kala Kniterate 250 destekçisinden topladığı 250 bin Dolar’ın üzerinde yatırımla, 100 bin Dolar’lık hedefini şimdiden ikiye katlamış durumda.

Kişisel dokuma makinesi

Peki Kniterate tam olarak nedir? Aslında bu cihazı, ‘masanızın üzerine koyabileceğiniz bir endüstriyel dokuma makinesi’ olarak tanımlamak mümkün. Kniterate dijital tasarımları, dokunmuş kıyafet haline getirebiliyor. Cihazı geliştiren ekip, hem tasarlama hem de üretme işleminin ‘çok kolay’ olduğunu söylüyor. İster bir atkı ya da bere üretin isterseniz çok daha karmaşık tasarımlarla elbise, kazak hatta ayakkabı üretin. Kniterate ile hepsi mümkün.

Kampanya sayfasında, “Kniterate’i geliştirmemizin sebebi, örgünün potansiyelini herkesin görmesini istememiz. Şimdiye dek buna benzer makineler sadece endüstriyel olarak üretildi ve 50 bin Dolar’a çıkan fiyatlarla satıldı. Ayrıca bu makineler çok fazla yer kaplıyor ve kullanılması için bir teknisyene ihtiyaç duyuluyordu. Kniterate ile kişiselleştirilmiş profesyonel kıyafetlerinizi tek bir butona basarak üretebilir, en sevdiğiniz tasarımları tekrar tekrar kullanabilir ya da paylaşabilirsiniz.” deniyor.

Kullanımı kolay

Pek örgü deneyiminiz bulunmasa bile Kniterate işlemin önemli bir kısmını bilgisayara yaptırarak üzerinizden yükü önemli ölçüde almayı vaat ediyor. Tek yapmanız gereken tasarımınızı yaratmak (bunun için mevcut kalıplardan da faydalanabilirsiniz) ve Kniterate’in dilediğiniz ürünü hazırlamasını izlemek. Ortaya çıkan parçaları kolayca birleştirerek bir kıyafet haline getirebilir ve bu ürünleri giyebilir, hediye edebilir ya da satabilirsiniz. Tasarımlarınızı internet üzerinden Kniterate topluluğuyla da paylaşabilirsiniz.

Ancak Kniterate pek ucuz sayılmaz. Kickstarter üzerinden ön siparişle alacağınız cihaz size 4 bin 700 Dolar’a (yaklaşık 17 bin 250 Lira) mal olacak ve ilk ürünler 2018’in Nisan ayında gönderilecek.

Kaynak: Digital Trends, Kickstarter

Kim demiş örgü yaşlı işidir diye? Yeni bir Kickstarter projesi sayesinde, milenyum jenerasyonu da hobi olarak kıyafet örebilir. En azından Kniterate'in geliştiricilerinin ümidi bu yönde. Kniterate, kıyafet üretimini yeniden mahallenize getirmeyi vaat eden bir dijital örgü makinesi. Cihazı, 'masanızın üzerine koyabileceğiniz bir endüstriyel dokuma makinesi' olarak tanımlamak mümkün. Kniterate dijital tasarımları, dokunmuş kıyafet haline getirebiliyor. Cihazı geliştiren ekip, hem tasarlama hem de üretme işleminin 'çok kolay' olduğunu söylüyor. İster bir atkı ya da bere üretin isterseniz çok daha karmaşık tasarımlarla elbise, kazak hatta ayakkabı üretin. Kniterate ile hepsi mümkün.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği