Commodore 64 + VR = VR64

64jim64 adlı bir Youtube kullanıcısı, günümüzden 35 yıl önce piyasaya sürülen Commodore 64 için VR64 adında bir sanal gerçeklik sistemi geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

HTC Vive gibi sanal gerçeklik (VR) gözlükleri güçlü bir bilgisayar ve bir sürü pahalı ekipman gerektiriyor. Ancak sanal gerçeklikte oyun oynamak için aslında ihtiyaç duyduğunuz tek şey bir Commodore 64 ve 40 Lira’lık bir VR gözlüğü.

64jim64 adlı bir Youtube kullanıcısı, günümüzden 35 yıl önce piyasaya sürülen Commodore 64 için bir sanal gerçeklik sistemi geliştirdi. VR64 adını verdiği cihazla 64jim64, üç boyutlu Commodore 64 oyunları oynayabiliyor. Youtube videosunda görüldüğü üzere, VR64, Commodore 64 kullanarak sanal gerçeklik oyunları oynamayı mümkün kılan bir sistem.

Şimdilik tek oyun var

Yalnız oyun konusu biraz sıkıntılı. Bugüne dek hiç kimse Commodore 64 üzerinde çalışacak sanal gerçeklik oyunu üretmeyi düşünmediği için 64jim64 kendi oyununu üretmek zorunda kalmış. Street Defender adı verilen ve 5,25 inç diskete sığan oyunda karşıdan gelen ve böcek gibi görünen ninjaları öldürüp sokağınızı savunmanız gerekiyor.

Etkileyici bir şekilde, oyunu VR gözlükleriyle oynadığınızda ninjaların size doğru geldiğini görebiliyorsunuz. VR64, pikselli görselleri gerçek stereoskopik üç boyutlu görseller halinde göstererek bir derinlik algısı oluşturuyor. Bu etkiye ulaşmak için oyunun görsellerini, her göz için farklı olacak şekilde iki farklı görsel haline getiren bir yazılım kullanıldı.

Kendi VR64’ünüzü yapabilirsiniz

Cihazın hazırlanması ise çok daha basitti. Normalde içine akıllı telefon yerleştirerek kullanılması için tasarlanan VR gözlüklerinin içine yerleştirilen 5 inçlik bir LCD ekran, Commodore 64’ün görüntü çıkışına bağlandı. Böylece oyunun görüntüsü gözlüğe yansıtılmış oldu.

Eğer siz de kendi VR64’ünüzü yapmak istiyorsanız 64jim64, yapmanız gerekenleri blog sayfasında anlatıyor. Ancak çalışan bir Commodore 64 bulmak ve VR ile oynanabilecek oyun oluşturmak oldukça zor olabilir.

Kaynak: Motherboard

64jim64 adlı bir Youtube kullanıcısı, günümüzden 35 yıl önce piyasaya sürülen Commodore 64 için bir sanal gerçeklik sistemi geliştirdi. VR64 adını verdiği cihazla 64jim64, üç boyutlu Commodore 64 oyunları oynayabiliyor. Yalnız oyun konusu biraz sıkıntılı. Bugüne dek hiç kimse Commodore 64 üzerinde çalışacak sanal gerçeklik oyunu üretmeyi düşünmediği için 64jim64 kendi oyununu üretmek zorunda kalmış. Şimdilik sistem üzerinde sadece bir oyun oynanabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği