Cisco korsan yayıncılığı bitiriyor

Ağ yönetim şirketi Cisco, telifli canlı yayınları internet üzerinden korsan olarak sunan kişileri tespit etmenin etkili bir yolunu buldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Torrent internet üzerinden telifli içerik dağıtımının en önemli mecralarından birisi ama telif hakkı sahiplerine en çok zarar ettiren sistem, internet üzerinden izinsiz olarak yayınlanan canlı yayınlar. En başta spor karşılaşmaları olmak üzere, parayla satılmak üzere hazırlanan yayınların internetten milyonlarca kişiye ücretsiz servis edilmesi, yayıncı kuruluşların muhtemel kazançlarından olmasına sebep oluyor.

Kullanıcıların parayla satın aldıkları yayınlar internet üzerinden ücretsiz dağıtması tabii ki yasak. Ancak yetkililer ve yayıncı kuruluş buna kolayca müdahale edemiyor. İzinsiz yayınların kaldırılması için başvuruda bulunmak isteyen telif sahipleri genellikle karşılarında muhatap bulamıyor. Bazı platformlarda basit bir üyelikle yapılabilen bu yayınların kaldırılması için o websitesinin sahibine ulaşmak gerekiyor. Kimi siteler bu konuda hassas davranırken kimilerinden yanıt almak bile çok uzun sürebiliyor.

Cisco sorunu çözecek

Korsan yayıncıların oluşturduğu altyapı sayesinde bu sistemler otomatik olarak çalışabiliyor. Bu sebeple, hakkında hukuki işlem başlatılacak bir kişi de bulunamıyor. Ancak ağ yönetim şirketi Cisco bu probleme etkili bir çözüm bulmuş gibi görünüyor. Yayın Korsanlığını Önleme (SPP) adında bir platform kuran Cisco, hiçbir üçüncü parti kişi ve kurumla iletişim kurmadan yayının engellenebilmesini sağlıyor.

Bu işlem için Birleşik Krallık merkezli Friend MTS (FMTS) adlı içerik koruma şirketiyle çalışan Cisco, yayının kaynağını tespit edip bu yayını kesmeyi planlıyor. Her aboneye verilen yayın kimliği sayesinde, korsan olarak sunulan yayının hangi üyeden geldiği tespit edilebiliyor.

Önceki örneklerinden daha üstün

Benzer bir sistem aslında ülkemizde de uygulanıyor. Maç yayınları sırasında her üyenin abonelik numarası ara sıra ekranda görünüyor. Böylece herhangi bir üye yayınını internetten sunarsa, yetkililer o yayının hangi üyeden geldiğini, abonelik numarasından tespit edebiliyor. Ancak abone numarasının göründüğü kısmın dijital olarak kapatılarak, bu tespit yöntemi de devre dışı bırakılabiliyor.

Cisco’nun yönteminde ise abone kimliği seyircilere görünmeyecek bir şekilde ekrana yansıtılıyor. Sadece Cisco’nun sistemi tarafından okunabilen kullanıcı kimliği böylece hem abonelerin seyir keyfini bozmuyor hem de korsan yayıncılara bu kimlik bilgisini kapatma imkanı vermiyor. Yayın esnasında internet üzerinden verilen korsan yayınları inceleyen sistem, abone bilgisini tespit ederek o abonenin yayınına son veriyor.

Tamamen otomatik olan bu sistem korsan yayınların önüne geçmede etkili ve kolay bir çözüm sunuyor. Üçüncü parti kişi ve kurumlar dahil olmadığı için de sistem hızlı bir şekilde işleyebiliyor. Kimseye ulaşmaya ya da insanlardan yanıt beklemeye gerek kalmıyor.

Friend MTS ve Cisco sadece geçtiğimiz ay 12 bin adet korsan HD yayın tespit etti.

Kaynak: Torrent Freak

Cisco korsan canlı yayınları engelleyecek bir sistem geliştirdiğini söylüyor. Ağ yönetim şirketinin Yayın Korsanlığını Önleme platformu, üçüncü parti kişileri devreye sokmadan, korsan yayın yapan kişileri tespit edip yayınlarını sonlandırabiliyor. Başka bir merkezden cevap ya da onay beklemeye gerek olmadığı için bu sistem, mevcut sistemlerden çok daha hızlı işliyor.Bir yanıt

 1. ilker ilgen avatarı

  METALICA DVD’ sini kendisine kopyalamak isteyen arkadaşım görüntüyü bir MiniDV kameraya DVD player üzerinden kaydedip sonra kameranın 1394 portu üzerinden bilgisayara aktarmak istedi. Yalnız kamera analog girişinden verdiğimiz görüntüyü kaydetmek istediğimizde ekrana DRM Protectected Contend hatası verdi. Yıl 2004.

  Sonra bir Rus vatandaş Alcohol programına DRM kilidini kaldıran bir eklenti yayınladı.Sonrası malum.

  Görüntü üzerine yapılan çok çalışma var ama hepte kırılabildiler. Ben Korsan hiçbir aktiviteye karşı değilim.Yazılımların bedava olması veya kullanılan kadar ödeme yapılmasını savunuyorum ve böyle olmaya başladı.

  Şimdi bir maç yayını için neden bütün sene bir abonelik alayım ? Sadece o yayını online yapsınlar ve desinlerki 3 lira kardeşim ve bu yayını izleidğinde bu senin internet kotandan düşmeyecek. Çünkü yayını izlemek için para veriyorum zaten.4 milyon kişi izlediğinde 12 milyon TL yapar.

  Kişiseleştirilmiş yayın ancak VR gözlüklerle olacak gibi. İzleyip göreceğiz.

Yorumunuz: