Çinli batık bisiklet girişimlerinin mezarlığı

Çin'in Xiamen şehrinde fotoğraflanan 'bisiklet mezarlığı', ülkedeki bisiklet girişimlerinin durumunu gözler önüne seriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Haberin görseli ilk bakışta bir tabloyu andırsa da yakından bakıldığında aslında futbol sahası büyüklüğünde bir alana yığılmış bisikletler olduğunu görüyoruz. Çin’deki batan bisiklet kiralama girişimlerine ait bisikletlerden oluşan bu yığın o kadar yüksek ki en üst kısmına erişmek için vinç kullanmak gerekiyor.

Çin’in en büyük üçüncü bisiklet paylaşım şirketi battıktan iki gün sonra Xiamen’de yaşayan bir fotoğrafçı binlerce bisikletin atıldığı ‘bisiklet mezarlığı’nı fotoğrafladı. Bisiklet mezarlığında en büyük üç şirket olan Mobike, Ofo ve iflasını yeni açıklayan Bluegogo’nun binlerce bisikleti yer alıyor.

Bir zamanlar ‘Uber’in bisiklet versiyonu’ olarak anılan bisiklet kiralama girişimleri, kullanıcıların akıllı telefon vasıtasıyla GPS özellikli bisikletler kiralayarak belirli bir istasyon olmaksızın istedikleri yerde bırakmalarına imkan sağlıyor. Fakat birbiriyle yarışan şirketler şehirleri gereğinden fazla bisikletle doldurdu. Bluegogo’nun geçen hafta açıklanan iflası, ülkede çok fazla bisiklet ve yetersiz talep olması endişelerinin yanı sıra Çin’deki bisiklet kiralama girişimlerinin geleceği hakkında soru işaretlerine neden oldu.

Şanghay şu anda şehirde yaklaşık 1,5 milyon kiralık bisiklet olduğunu açıkladı. Çok sayıda bisiklet yüzünden yaya kaldırımları tıkanıyor, yayalar zor anlar yaşıyor ve her yerde illegal şekilde park edilmiş bisiklet yığınları oluşuyor. Şehrin dört bir yanından taşınan bisikletlerin yığıldığı bisiklet mezarlığı ise durumun vahametini gözler önüne seriyor.

Kaynak: The Guardian

Çin'in en büyük üçüncü bisiklet paylaşım şirketi battıktan iki gün sonra Xiamen'de yaşayan bir fotoğrafçı binlerce bisikletin atıldığı 'bisiklet mezarlığı'nı fotoğrafladı. Bisiklet mezarlığında en büyük üç şirket olan Mobike, Ofo ve iflasını yeni açıklayan Bluegogo'nun binlerce bisikleti yer alıyor. Bir zamanlar 'Uber'in bisiklet versiyonu' olarak anılan bisiklet kiralama girişimleri, kullanıcıların akıllı telefon vasıtasıyla GPS özellikli bisikletler kiralayarak belirli bir istasyon olmaksızın istedikleri yerde bırakmalarına imkan sağlıyor. Fakat birbiriyle yarışan şirketler şehirleri gereğinden fazla bisikletle doldurdu. Çok sayıda bisiklet yüzünden yaya kaldırımları tıkanıyor, yayalar zor anlar yaşıyor ve her yerde illegal şekilde park edilmiş bisiklet yığınları oluşuyor. Şehrin dört bir yanından taşınan bisikletlerin yığıldığı bisiklet mezarlığı ise durumun vahametini gözler önüne seriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği