Çin’in en büyük seyahat sitesi turistleri ‘eğitmeye’ başladı

Çin'in en büyük çevrimiçi seyahat şirketi Ctrip, yurt dışına ilk kez çıkacak turistlere, davranışlarında nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğretiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Jane Jie Sun, Çin’in en büyük çevrimiçi seyahat ajansı Ctrip’i yönetiyor. Şirket seyahat hizmeti vermenin dışında, müşterilerine adab-ı muaşeret öğreten bir okul görevi de görüyor.

Sun şirketinin, Çinli turistlerin yurt dışındaki itibarını geliştirmeyi görev edindiğini belirtiyor. Çinli turistlerin sık sık içinde bulundukları ülkelerin toplumsal normlarına aykırı hareket ettiğine dair şikayetler geliyor. Bu olaylar o kadar kötü ve sık görülür hale geldi ki 2013’te Çin’in o dönemki Başkan Yardımcısı Wang Yang vatandaşları yurt dışında gösterdikleri medeniyetsiz davranışlar sebebiyle uyardı ve onlara vatanlarının imajına zarar verdiklerini söyledi.

“Yerlere çöp atmayın, eserlere resim çizmeyin”

Sun “Birçok insan yurt dışına ilk kez çıktığında çok heyecanlı oluyor ve sokakta bile fotoğraf çekmek istiyorlar.” diyor. Ctrip ilk kez yurt dışına çıkacaklara e-postalarla, WeChat uygulaması üzerinden gönderdikleri mesajlarla, yüz yüze eğitimlerle ve çevrimiçi videolarla eğitimler veriyor. Derslerde işlenen bazı konular: “yerlere çöp atmayın”, “turistik eserlere resim çizmeyin” ve “kılık kıyafete dikkat edilmesi gereken yerlerde (ibadethane gibi) giyim kurallarına uyun” şeklinde.

Sun, Çinli turistlerin yurt dışında oluşturduğu algıyı değiştirmeyi şirketinin misyonu yapmasını öneren Londra Kraliyet Koleji Profesörü George Yip’e yanıt olarak, bunun için çabaladıklarını belirtti ve geçmişte Amerikan ve Japon turistler konusunda da benzer bir algının var olduğunu, stereotiplerin dalgalar halinde geldiğini söyledi.

2016’dan bu yana Ctrip’in CEO’su olan Sun’ın eşi John Wu ise internet devi Alibaba’nın teknoloji müdürü olarak görev yapıyor. Alibaba özellikle çevrimiçi seyahat işine el attıktan sonra Ctrip’in en büyük rakiplerinden biri haline geldi. Sun yine de “Bence her platformun kendi güçlü yanları var” diyerek Tencent ile gerçekleştirdikleri çalışmalardan örnek verdi.

Kaynak: Fortune

Jane Jie Sun, Çin'in en büyük çevrimiçi seyahat ajansı Ctrip'i yönetiyor. Şirket seyahat hizmeti vermenin dışında, müşterilerine adab-ı muaşeret öğreten bir okul görevi de görüyor. Sun şirketinin, Çinli turistlerin yurt dışındaki itibarını geliştirmeyi görev edindiğini belirtiyor. Çinli turistlerin sık sık içinde bulundukları ülkelerin sosyal normlarına aykırı hareket ettiğine dair şikayetler geliyor. Sun "Birçok insan yurt dışına ilk kez çıktığında çok heyecanlı oluyor ve sokakta bile fotoğraf çekmek istiyorlar." diyor. Ctrip ilk kez yurt dışına çıkacaklara e-postalarla, WeChat uygulaması üzerinden gönderdikleri mesajlarla, yüz yüze eğitimlerle ve çevrimiçi videolarla eğitimler veriyor. Derslerde işlenen bazı konular: "yerlere çöp atmayın", "turistik eserlere resim çizmeyin" ve "kılık kıyafete dikkat edilmesi gereken yerlerde (ibadethane gibi) giyim kurallarına uyun" şeklinde.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği