Çin ülkeye gelen kişilerin telefonlarına gözetleme uygulaması yüklüyor

Çin sınır yetkilileri, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki sınırdan giren turistlerin telefonuna gözetleme uygulaması yükleyip telefonu teslim etmeden siliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’deki sınır polisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi‘ndeki yoğun denetlemenin bir parçası olarak, ziyaretçilerin telefonlarına gözetleme uygulaması yüklüyor ve kişisel bilgilerini alıyor. Çin hükumeti, daha önce de bu bölgedeki yerli Müslüman nüfusun özgürlüğünü kısıtlayacak hareketlerde bulunmuştu. Mesela sokaklara yüz tanıma teknolojili kameralar takılmıştı.

The Guardian‘ın ve uluslararası partnerlerinin yaptığı bir araştırma, Kırgızistan sınırından Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne girmek isteyen ziyaretçilerin telefonlarının alınıp başka bir odaya götürüldüğünü ve e-posta, mesaj, rehberdeki kişiler vb. bilgileri alan bir uygulamanın gizlice indirildiğini ortaya koydu. iPhone’lar telefonu tarayan bir okuyucuya bağlanırken Android telefonlara aynı görevi gören bir uygulama indiriliyor. Çoğu zaman, telefon sahibine teslim edilmeden önce uygulama siliniyor ancak bazı yolcular telefonlarında uygulamayı gördüklerini söyledi. Telefonlardan alınan bilgilerin nereye gittiği ya da ne kadar süre saklandığı bilinmiyor.

Ekranın en sağında görülen uygulama telefonlara indiriliyor

Uygulama, tehlikeli kabul edilen içerikleri arıyor

Uzmanlar tarafından yapılan incelemeye göre, Çinli bir şirket tarafından tasarlanan uygulama, telefonlarda devlet yetkililerinin ‘problemli’ olarak nitelendirdiği içerikleri inceliyor. Bu tür içerikler arasında; İslami aşırılıkla ilgili içerikler, El-Kaide’nin çıkardığı Inspire dergisi, birkaç silahın kullanım kılavuzu, Dalai Lama’nın eserleri, Unholy Grave adlı Japon metal grubunun şarkıları ve daha birçok farklı şey var.

Turistler telefonlarını gazetecilere gösterince ortaya çıktı

Bu yıl Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki sınırdan geçen bir Android kullanıcısıyla görüşen The Guardian, turistin, “Sınırda telefonumu yetkililere vermem istendi. Telefonumu başka bir odaya götürdüler. Benle birlikte telefonunu veren başka turistler de vardı. Orada yaklaşık bir saat bekledik.” ifadelerini kullandığını bildiriyor. Sınırda böyle bir uygulama kullanıldığı, turistlerin telefonlarını Almanya’daki gazetecilere götürüp göstermesiyle ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapmaları için Çinli yetkililere ulaşıldı ancak henüz yanıt alınamadı. Çin hükumeti daha önce bölgedeki güvenliği artırdığı gerekçesiyle Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki yüksek teknolojili gözetim sistemini savunmuştu.

Kaynak: The Guardian

The Guardian'ın ve uluslararası partnerlerinin yaptığı bir araştırma, Kırgızistan sınırından Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne giren ziyaretçilerin telefonlarının alınıp başka bir odaya götürüldüğünü ve e-posta, mesaj, rehberdeki kişiler vb. bilgileri alan bir uygulamanın gizlice indirildiğini ortaya koydu. iPhone'lar, telefonu tarayan bir okuyucuya bağlanırken Android telefonlara aynı görevi gören bir uygulama indiriliyor. Çoğu zaman, telefon sahibine teslim edilmeden önce uygulama siliniyor ancak bazı yolcular telefonlarında uygulamayı gördüklerini söyledi. Telefonlardan alınan bilgilerin nereye gittiği ya da ne kadar süre saklandığı bilinmiyor. Çinli bir şirket tarafından tasarlanan uygulama, telefonlarda devlet yetkililerinin 'problemli' olarak nitelendirdiği içerikleri inceliyor. Bu tür içerikler arasında; İslami aşırılıkla ilgili içerikler, El-Kaide'nin çıkardığı Inspire dergisi, birkaç silahın kullanım kılavuzu, Dalai Lama'nın eserleri, Unholy Grave adlı Japon metal grubunun şarkıları ve daha birçok farklı şey var.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği