Çin, Sincanlıların telefonların ‘temiz tutmak’ istiyor

Geçtiğimiz hafta, Çinli yetkililer Sincan’daki vatandaşların cep telefonlarına terör karşıtı bir uygulamanın indirilmesine karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta, Çinli yetkililer Sincan bölgesinin kuzeybatısındaki vatandaşların cep telefonlarına terörle mücadele için hazırlanan bir uygulamanın indirilmesine karar verdi. Bölgenin başkenti Urumçi’de 10 Temmuz günü yayımlanan yönetmelikle ilgili ‘polis teşkilatı ve bir teknoloji firmasının iş birliğiyle şehrin terör olaylarından korunması amacıyla bunları gerçekleştiren kişilerin teşhis edilmesini sağlayan bir uygulamanın geliştirildiği’ açıklaması yapıldı.

Yönetmeliğe göre, popüler mesajlaşma uygulaması Wechat üzerinden yüklenen CleanWebGuard uygulamasını –etnik gruplardan bağımsız olarak- bütün Android sahiplerinin kullanması gerekiyor. Uygulamanın kurulumu bir QR kod ile yapılıyor ve kurulumun ardından telefonda bulunan ve terör eylemini destekleyen görüntü, ses kaydı, e-kitap gibi içeriklerin hepsi otomatik olarak siliniyor. Bu noktada içeriklerinin silinmesini reddeden ya da dosyalarını kurtarmaya çalışan kişilerin ‘yasaya göre takip edileceği’ belirtiliyor. Konuyla ilgili çevre yerleşim birimlerinin de bu gelişmeyi duyurmaları ve üniversite vb. kuruluşların halka açık yerlerde QR kodları bulundurması istendi. Ayrıca ‘antiterör uygulamasıyla ilgili olarak istatistiki bilgileri de içeren raporlar hazırlanacağı not edildi.

Uygulama web sitesinde, ‘internet kullanıcılarını porno sitelerinden, çevrimiçi dolandırıcılıklardan, virüslerden ve zararlı yazılımlardan ve kimlik avı sitelerinden korumayı amaçlayan, aile dostu bir filtre’ olarak tanıtılıyor.

“Zulüm için hedeflendi”

Sürgündeki Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilxat Raxit (Dilşat Raşit), Çinli yetkililerin bu uygulamayla Müslümanları hedeflediklerini söyledi. Raxit, “Uygurların durumu uluslararası gözlem altında, fakat sadece Uygurlar değil. Kazak, Kırgız ve diğer Türk gruplar da Çin’in hedefinde. Uluslararası topluluklar bu grupların muamelesini gözardı etmemeli, Sincan sınırları içinde tehdit altında olan her bir azınlık grup için endişelenmelidir.” dedi.

Şikayetler artıyor

Çin Komünist Partisi’nin sınırları dahilindeki azınlık gruplara yönelik genişleyen baskısına karşı Kazak ve Çinli vatandaşların arasındaki öfke büyüyor. Geçtiğimiz ay bir grup bilimci, Kazakların Çinli makamlar tarafından zulme uğradığını açıklayarak Astana’yı Pekin’e baskı yapmaya çağırdı. Kazakistan’da yaşayan vatandaşlar da Çinli yetkililer ‘Çin’ pasaportu sahibi Kazakların pasaportlarına el koymaya başladığından beri akrabalarını göremiyor.

Tüm bunlarla beraber kamuoyunda ciddi bir tartışma sürüyor. Çünkü Kazak asıllı vatandaşların yoğun olduğu bir bölgede polisin uygulamayı bahane ederek 10 Kazak kadını gözaltına aldığı iddia edildi. İddialar bununla da sınırlı değil: Kazak asıllı bir başka vatandaş da Sincan’daki azınlık topluluklarının, sabah bayrak merasimine katılarak Pekin’e sadakatlerini göstermelerini talep edildiğini öne sürdü. Haber kaynağı RFA tarafından ele geçirilen bir videoda, iddiayı doğrular nitelikte dağlık bölgedeki bir tören görüntülendi. Bunun haricinde eşi Kazakistan vatandaşlığına geçen bir kadının da gözaltına alındığı ve ‘eşinin neden vatandaşlığını değiştirdiğinin sorulduğu’ söylendi.

Kaynak: RFA

Geçtiğimiz hafta, Çinli yetkililer Sincan’ın kuzeybatısındaki vatandaşların cep telefonlarına terörle mücadele için hazırlanan bir uygulamanın indirilmesine karar verdi. Bölgenin başkenti Urumçi’de 10 Temmuz günü yayımlanan yönetmelikle ilgili ‘polis teşkilatı ve bir teknoloji firmasının iş birliğiyle şehrin terör olaylarından korunması amacıyla bunları gerçekleştiren kişilerin teşhis edilmesini sağlayan bir uygulamanın geliştirildiği’ açıklaması yapıldı. Yönetmeliğe göre, popüler mesajlaşma uygulaması Wechat üzerinden yüklenen CleanWebGuard uygulamasını -etnik gruplardan bağımsız olarak- bütün Android sahiplerinin kullanması gerekiyor. Uygulamanın kurulumu bir QR kod ile yapılıyor ve kurulumun ardından telefonda bulunan ve terör eylemini destekleyen görüntü, ses kaydı, e-kitap gibi içeriklerin hepsi otomatik olarak siliniyor.

1 Yorum

  • Bir gün yine güçlenip çinçonları ezeceğiz. İşte Türk genci, Atatürk’ün yolunda, teknoloji,sanat, felsefe gibi dallar da kendini geliştirmeden bu sadece ‘hayal’ olarak kalacakç

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği