Çin’in 800 metre menzilli ‘lazer tüfeği’

Çinli araştırmacılar, AK47 boyutlarında bir lazer saldırı tüfeği prototipi geliştirdi. Yeni yüksek teknolojili silaha ZKZM-500 adı verildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

South China Morning Post’un haberine göre Çinli araştırmacılar, AK47 boyutlarında bir lazer saldırı tüfeği prototipi geliştirdi. Yeni yüksek teknolojili silaha ZKZM-500 adı verildi.

ZKZM-500 lazer kullanarak hedefindeki kişiyi ateşe verebiliyor. 800 metre menzile sahip silah kişinin kıyafetlerini ve derisini yakabiliyor. Kıyafetler yanabilen bir malzemeden yapılmışsa bunları ateşe verebiliyor.

Yaklaşık 3 kg ağırlığa ve 15 milimetrelik kalibreye sahip tüfek şarjlı lityum bataryalarla çalışıyor. Tüfek 2 saniyede 1000 kez lazer atışı yapabiliyor.

“Ölümcül değil”

Tüm bu bilgilere rağmen, geçtiğimiz ay Ulusal Sivil-Askeri Entegrasyon Kamu Hizmeti Platformu tarafından yayımlanan belgede tüfek ölümcül olarak tanımlanmıyor. Buna sebep olarak lazer tüfeğinin mermili silahlar gibi sonuçları olmaması gösteriliyor. ZKZM-500 Çin’de asker ve polisler için seri üretime hazır ancak henüz lisanslı bir üretici ortak bulunabilmiş değil.

Son dönemde Çin’den gelen teknoloji haberleri göz önünde bulundurulduğunda ülkede geliştirilen teknolojilerin çok dost canlısı olduğunu söylemek mümkün değil. Arabaları takip etmek için yerleştirilen RFID çipleri, vatandaşları gözetlemek için geliştirilen kuş şeklinde dronlar ve vatandaşlara 2020’de kişisel davranış skoru atanması gibi uygulamalar hem Çinliler hem de dünyanın geri kalanı tarafından endişe verici gelişmeler olarak takip ediliyor.

Kaynak: CNet

South China Morning Post'un haberine göre Çinli araştırmacılar, AK47 boyutlarında bir lazer saldırı tüfeği prototipi geliştirdi. Yeni yüksek teknolojili silaha ZKZM-500 adı verildi. 800 metre menzile sahip silah kişinin kıyafetlerini ve derisini yakabiliyor. Kıyafetler yanabilen bir malzemeden yapılmışsa bunları ateşe verebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği