Çin vatandaşları kuş şeklinde dronlarla gözetliyor

Son yıllarda 30'dan fazla Çin askeri ve hükumet ajansının kuş gibi görünen dronlarla, en az 5 bölgede Çinli vatandaşları gözetlediği belirtildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son yıllarda 30’dan fazla Çin askeri ve hükumet ajansının kuş gibi görünen dronlarla, en az 5 bölgede Çinli vatandaşları gözetlediği belirtildi. South China Morning Post’a göre bu programa ‘Güvercin’ adı veriliyor ve Xi’an Kuzeybatı Politeknik Üniversitesi Profesörü Song Bifeng tarafından yönetiliyor. Song daha önce Asya’nın ilk beşinci nesil hayalet uçağı Chengdou J-20′de kıdemli bilimci olarak görev almıştı.

Kuş benzeri dronlar, kanat hareketleri ile gerçek bir kuşun hareketlerini taklit ediyor. Bu hareket elektrikli motorla çalışan bir krank kolu ile sağlanıyor. Her dronun yüksek çözünürlüklü kamerası GPS anteni, uçuş kontrol sistemi ve uydu ile veri bağlantısı kurma yeteneği bulunuyor.

Kullanım alanları artabilir

Song’un ekibinden Yang Wenqing’e göre ölçek halen küçük olsa da bu teknolojinin gelecekte büyük ölçekte kullanılma potansiyeli olduğu düşünülüyor. Wenqing: “Askeri ve sivil sektörlerdeki dron ihtiyacının da bu teknolojiyle karşılanması bazı eşsiz avantajlar sunabilir.” diyor.

Aslında Çin’in gözetleme konusunda bir atılım yapmasına gerek yok. Ülkede halihazırda yüz tanıma teknolojileri, yapay zeka, akıllı gözlükler ve diğer teknolojiler ülkedeki 1,4 milyar vatandaşı takip etmek için kullanılıyor. Ülkede bir gün her bir vatandaşa davranışları üzerinden puan verilmesi hedefleniyor.

Kaynak: CNet

Son yıllarda 30'dan fazla Çin askeri ve hükumet ajansının kuş gibi görünen dronlarla, en az 5 bölgede Çinli vatandaşları gözetlediği belirtildi. 'Güvercin' programı dahilinde kullanılan kuş benzeri dronlar, kanat hareketleri ile gerçek bir kuşun hareketlerini taklit ediyor. Bu hareket elektrikli motorla çalışan bir krank kolu ile sağlanıyor. Her dronun yüksek çözünürlüklü kamerası GPS anteni, uçuş kontrol sistemi ve uydu ile veri bağlantısı kurma yeteneği bulunuyor.

2 Yorum

  • […] Çin, vatandaşlarını gözetleme konusunda ilginç yöntemler bulmaya devam ediyor. Aslında yüz tanıma teknolojileri, yapay zeka, akıllı gözlükler ve daha pek çok teknoloji ülkedeki 1,4 milyar vatandaşı takip etmek için kullanılıyor. Yeni (yahut bizim yeni öğrendiğimiz) yöntemde ise baş rolde kuş benzeri dronlar var. Kanat hareketleriyle gerçek bir kuşun hareketlerini taklit eden dronların yüksek çözünürlüklü kamerası, GPS anteni, uçuş kontrol sistemi ve uydu ile veri bağlantısı kurma yeteneği bulunuyor. Kanat hareketleri elektrikli motorla çalışan bir krank koluyla sağlanıyor. […]

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...