Çin’den yarıiletkene 30 milyar dolar

Çinli Tsinghua Unigroup şirketi bellek üretiminde Samsung'a kafa tutabilecek bir konuma gelmek istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli Tsinghua Unigroup şirketi, çip ve bellek üretimi için yarıiletken endüstrisine 30 milyar dolar harcamaya hazırlanıyor. Başta Çin hükumeti olmak üzere ülkede pek çok destekçisi olan şirketin bu hamlesinin yurt dışında nasıl tepkiler bulacağı ise merak konusu. Bu yatırımla birlikte Tsinghua Unigroup‘un, bellek üretiminde dünya lideri konumunda olan Güney Koreli Samsung’a rakip olması bekleniyor.

Çin’in en prestijli üniversitelerinden birisi olan ve devlet başkanlarını yetiştiren Tsinghua Üniversitesi bünyesinde kurulan şirketin hisseleri, yine üniversite bünyesinde yetişen Zhao Weiguo tarafından satın alınmıştı. Şirketin yöneticiliğini üstlenen Zhao böyle bir yatırımda hükumetin de arkasında duracağını biliyor. Geçtiğimiz günlerde Çin hükumetinin önümüzdeki 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde teknolojiye büyük yatırımlar yapacağını açıklamasının ardından böyle bir hamle şaşırtıcı değil.

Devlet şirketi değil

Zhao yine de bir devlet şirketi olmadıklarının altını çizerek “Bu bir yanlış anlama. Devlet şirketleri devletten çok yüklü yatırımlar alıyor. Biz ise pazarda tüm gelirimizi kendimiz kazanıyoruz” diye konuştu. Yine de şirketin devletin yardımına ihtiyacı var. Özellikle Tayvan ile Çin devleti arasındaki gerginlik bölgedeki iş ilişkilerini de olumsuz etkiliyor. Bağımsızlık talebi buluna bölge, Çin anakarasından gelen yatırımları kabul etmekte oldukça isteksiz. Unigroup ise bu proje kapsamında bölgedeki teknoloji şirketleri ile işbirliği yapmak istiyor.

“Bellek üretimi işine bu kadar büyük bir yatırım, yavaş getiri ve yüksek riskle girmek zor bir iş” diyen analist Gu Wenjun, Unigroup’un partner ve kaynak bulmadan önce temkinli hareket etmesi gerektiğini dile getirdi. Zhao ise 2016’nın sonuna kadar 15 milyar dolar toplayarak akıllı cihaz üretiminde söz sahibi bir marka oluşturmak için temelleri atmayı planlıyor.

Bu yatırım sonuca ulaşırsa, bir sonraki telefonunuzun belleği Tsinghua Unigroup tarafından üretilebilir.

Çin, çip ve bellek üretiminde söz sahibi olmak için yarıiletken endüstrisine 30 milyar dolarlık bütçe ayırdı.  Geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni kalkınma planında teknolojiye büyük yer veren Çin'in bu tarz hamlelere devam etmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği