Çin uydusu Dünya ve Ay’ı ‘başka bir açıdan’ görüntüledi

Çin'in Longjiang-2 uydusu, Ay'ın öte yüzü ile Dünya'yı bir arada gösteren bir fotoğraf çekti. 16 kb'lık fotoğrafın Dünya'ya gelmesi 20 dakika sürdü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin geçtiğimiz ay, Ay’ın Dünya’dan görünmeyen arka yüzüne bir uzay aracı indirdi. Bu uzay aracının Dünya ile iletişim kurabilmesi için ise hem Ay’ın öte yüzünü hem de Dünya’yı görebilen bir uydu gönderildi. Uydunun çektiği bir fotoğraf, Ay’ın öte yüzü ile Dünya’yı aynı karede gösteriyor. Böylece gezegenimizi ve doğal uydusu Ay’ı yeni bir açıdan görebiliyoruz.

Fotoğraf 4 Şubat tarihinde DSLWP-B/Longjiang-2 uydusunda bulunan kamera ile çekildi. 2014’te yine Çin’e ait Chang’e 5T1 uzay aracı da Ay’ın öte yüzü ile Dünya’yı bir arada fotoğraflamıştı.

16 kb fotoğraf 20 dakikada indirildi

Longjiang-2 Son birkaç aydır fotoğraf çekmiyordu. Uydunun çalışmalarının, Chang’e 4 uzay aracının Ay’a inişine müdahale etmemesi için fotoğraflama çalışmalarına bir süre ara verilmişti. İnişin tamamlanmasının ardından uydu yeniden fotoğraf çekmeye başladı. Ancak bu fotoğrafları Dünya’ya iletmek oldukça zor. Hollanda’ya ail Dwingeloo Radyo Teleskobu, uydudan gelen fotoğrafı dakikada 1 kilobayttan daha yavaş bir hızla indirdi.

Teleskop operatörlerinden Tammo Jan Dijkema, Twitter üzerinden fotoğrafın daha detaylı orijinalini talep eden bir kullanıcıya “Orijinali bu. 640×480 piksel boyutlarındaki 16 kilobaytlık fotoğrafı indirmek yaklaşık 20 dakikamızı aldı. Orijinal fotoğrafın renklerini düzenledik.” şeklinde yanıt verdi ve çok daha mor olduğu görülen orijinal fotoğrafı paylaştı.

Kaynak: CNET

Çin'in Longjiang-2 uydusu, Ay'ın öte yüzü ile Dünya'yı bir arada gösteren bir fotoğraf çekti. Çin'in Ay'ın 'karanlık' yüzünde yapacağı çalışmalar için gönderilen uydu hem Dünya'yı hem de Ay'ın öte yüzünü görebiliyor. 640x480 piksel boyutlarındaki 16 kilobaytlık fotoğrafın uydudan Dünya'ya ulaşması ise 20 dakika sürdü.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği