Çin Ay’ın ‘diğer’ yüzüne başarılı bir iniş gerçekleştirdi

Çin’in, Ay’ın Dünya’dan görünmeyen yüzüne gönderdiği uzay aracı Chang’e 4, yumuşak inişi başarıyla gerçekleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in, Ay’ın Dünya’dan görünmeyen yüzüne gönderdiği uzay aracı Chang’e 4, yumuşak inişi başarıyla gerçekleştirdi. Böylece Çin “Ay’ın karanlık yüzüne” inen ilk ülke oldu. Yumuşak iniş, uzay aracının iniş sırasında zarar görmemesi demek. Yani Chang’e 4 Ay’ın uzak yüzünü araştırıp bilgileri Dünya’ya gönderebilecek. Adını Çin Ay tanrıçasından alan Chang’e 4, 8 Aralık’ta Çin’in Sezuan şehrindeki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılmıştı.

Ay’ın uzak yüzünün, dünyadan görünen yüzüne göre daha farklı bir görüntüye sahip olduğu biliniyor. Chang’e 4 burada düşük frekanslı radyo kullanarak zemin yapısını ve yer şekillerini inceleyecek, Ay yüzeyinin mineral bileşenlerini belirleyecek, nötron radyasyonu ve nötral atomları ölçecek. Ölçüm bilgilerinin Dünya’ya geri gönderilmesi ise çok kolay değil. Chang’e 4 Ay’ın diğer tarafında olduğu için verileri direkt olarak Dünya’ya gönderemiyor. Çin bu işlem için Queqiao adlı bir uyduyu uzaya gönderdi. Bu uydu Dünya’dan 400 bin km uzakta, Ay ile Dünya arasında bir noktada durarak Chang’e 4 uzay aracının Dünya ile iletişim kurmasını sağlıyor.

Ay Keşif Programı’nda bir adım daha

Chang’e 4’ün başarılı inişi ile birlikte Çin Ay Keşif Programı’nın ikinci aşaması da tamamlanmış oldu. Çin daha önce de Ay’a Chang’e 3 adlı uzay aracını göndermiş ancak Ay’ın Dünya’dan görünen yüzüne inen bu araç 40 gün sonra hareket yeteneğini kaybettiği için araştırmalarına devam edememişti. Chang’e 3 yine de yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekip Dünya’ya gönderebiliyor. Chang’e görevleri ile birlikte Çin, ABD ve Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’a uzay aracı indiren üçüncü ülke olmuştu.

Çin Ay Keşif Programı’nın üçüncü ve son aşaması olarak, Chang’e 5 adlı uzay aracının Ay’a gidip geri gelebilmesi hedefleniyor. Çin, Ay’dan örnekler toplamak için 2020’de Chang’e 5 aracını fırlatacak.

Kaynak: TechCrunch

Çin’in, Ay’ın Dünya’dan görünmeyen yüzüne gönderdiği uzay aracı Chang’e 4, yumuşak inişi başarıyla gerçekleştirdi. Böylece Çin “Ay’ın karanlık yüzüne” inen ilk ülke oldu. Yumuşak iniş, uzay aracının iniş sırasında zarar görmemesi demek. Yani Chang’e 4 Ay’ın uzak yüzünü araştırıp bilgileri Dünya’ya gönderebilecek. Adını Çin Ay tanrıçasından alan Chang’e 4, 8 Aralık’ta Çin’in Sezuan şehrindeki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılmıştı.Bir yanıt

Yorumunuz: