Ay yüzeyinin HD görüntüleri yayınlandı

Çin Ulusal Uzay İdaresi, 2013 yılında Ay'a indirdiği Yutu aracının çektiği yüzlerce fotoğraf karesini internet sitesinden paylaşıma açtı.
  • Yutu adlı keşif aracını 2013’te Ay’ın yüzeyine indirmeyi başaran Çin Ulusal Uzay İdaresi, çektiği yüksek çözünürlüklü fotoğrafları internetten paylaştı.
  • Daha önce hiç görülmemiş karelerdeki renk canlılığı detaylar büyüleyici.

2

Çin, 1 Kasım 2013’te kendi geliştirdiği Chang’e 3 adlı uzay aracının yüzeye bıraktığı Yutu adlı araçla Rusya ve Amerika’dan sonra Ay’a inen 3. ülke unvanı kazanmıştı. O tarihten bu yana kesintisiz süren keşif çalışmalarının yüksek çözünürlüklü ve renkli fotoğraf kareleri Çin’in Ulusal Uzay Dairesi tarafından olabilecek en kötü arayüzle paylaşıma sunuldu (site haliyle Çince). Fotoğrafları indirebilmeniz için Çin Ulusal Uzay İdaresi sitesinde üyelik açmanız gerekiyor.

Yutu’yu dikkat çekici kılan en önemli detay, Rusların Luna 24 (9 Ağustos 1976) aracından beri; yani 40 yıldır Ay’a yumuşak iniş yapabilen ilk araç olması (diğer denemelerin hepsinde araçlar çeşitli sebeplerle başarısız olmuştu).

Neredeyse yarım yüzyıl sonra Ay’ı yeniden popüler kültür gündemine yerleştiren Çin’in sonsuz boşluğa yönelik bir sonraki hedefi Chang 5 adlı aracıyla 2017’de Ay’ın -karanlık tarafındaki- yüzeyine yeni bir iniş gerçekleştirmek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği