Çin’in, Ay’a gönderdiği pamuk tohumu filizlendi

Çin’in Ay aracı Chang’e 4’te minik, yeşil bir filiz büyüyor. Ay’da filizlenen ilk tohum olarak tarihe geçen bu bitki bir pamuk filizi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in Ay aracı Chang’e 4’te minik, yeşil bir filiz büyüyor. Ay’da filizlenen ilk tohum olarak tarihe geçen bu bitki bir pamuk filizi. Chang’e 4’e yerleştirilen bir kabın içinde, kafes benzeri bir yapının altında yetişen pamuk filizine ait fotoğraflar Chongqing Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından paylaşıldı.

Deneyin tasarımını yöneten Xie Gengxin adlı araştırmacı “Bu, insanların Ay’da yaptığı ilk biyolojik büyüme deneyi” dedi. Geçmişte Uluslararası Uzay İstasyonu’nda da bitkiler yetiştirilmişti ancak bu tohum Ay’da filizlenen ilk tohum oldu. Uzayda bitki yetiştirilebilmesi, Astronotların uzun süreli uzay görevlerini daha kolay gerçekleştirmesi için büyük önem arz ediyor. Uzaydan elde edilen su ile bu bitkileri yetiştirebilmek, astronotların görevlerde çok daha uzun süre boyunca hayatta kalabilmesi anlamına gelecek.

Chang’e 4 sondası 3 Ocak’ta Ay’ın Dünya’dan görünmeyen yüzüne iniş yapmıştı. Beş adet uzay görevinden oluşan Chang’e görevleri, Çin’in bir uzay süper gücü olma yolundaki en büyük adımlarından biri.

Sadece pamuk filizlendi

Chongqing Üniversitesinden bilimciler, Ay’da bitki yetiştirilmesi için 18 cm boyunda, kova benzeri bir kabın içine hava, su ve toprak yerleştirerek bitkilerin yetişmesi için bir mini yaşam alanı oluşturmuştu. Kabın içine pamuk, arabidopsis (hardal ailesinden çiçekli bir bitki), ve patates tohumları yerleştirmişti. Kapta ayrıca meyve sineği yumurtaları ve maya da bulunuyor. Şimdiye dek gönderilen görseller pamuk bitkisinin iyi bir şekilde yetiştiğini ama diğer bitkilerin filizlenmediğini gösteriyor.

Chang’e 4 ayrıca İsveç, Almanya ve Çin’den bilimciler tarafından geliştirilen aletlerle Ay ortamını, kozmik radyasyonları ve Güneş rüzgarları ile Ay’ın yüzeyi arasındaki etkileşimi inceleyecek. Uzay aracından gönderilen Yutu 2 adlı daha küçük bir araç da Ay’ın Von Kármán kraterinde deneyler gerçekleştirecek.

Kaynak: The Guardian

Çin’in Ay’a gönderdiği Chang’e uzay aracının içinde bulunan mini yaşam alanının içinde pamuk tohumu filizlendi. Ay’da yetişen ilk bitki olma özelliğini taşıyan bu pamuk filizi, gelecekte uzay görevlerinin kaderi açısından büyük önem taşıyor. Uzayda yetiştirilen bitkiler sayesinden astronotlar Dünya’ya dönmeden çok daha uzun süreler boyunca uzay keşiflerine çıkabilecek.

Etiketler:5 yanıt

 1. agazi avatarı
  agazi

  güzel bilgiler için teşekkurler.

 2. İsmail avatarı
  İsmail

  Çin halk cumhuriyeti yeni yönetimi dünya uygarlığının yüz akı ve gururu oldular. Büyük dünya devleti ve büyük devlet adamı olmak böyle onurlu işlerde başarıyı gerektirir. Onlar fazlasıyla başarıyor. Tebrikler, saygı ve sevgiyle.

 3. İsmail avatarı
  İsmail

  Marifet iltifata tabidir. Çine tebrikler ve başarılarının devamı dileğimle.

 4. Burak Fevzi avatarı
  Burak Fevzi

  Ileri ki dunya yaşamı icin cok umut verici gelişmeler yapan çin’i tebrik ediyorum.

 5. Ali Fuat avatarı
  Ali Fuat

  Teşekkürler

Yorumunuz: