Çin Ordusu yeni bir harici iskelet üstünde çalışıyor

Çin merkezli Norinco'nun ikinci nesil harici iskeleti askerlerin yaklaşık 45 kilogram askeri teçhizat taşımasına yardımcı oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Zırhlı araçlar ve ağır cephanelikler üreten Çin merkezli Norinco adlı şirket, piyade erlerin yaklaşık 45 kilogram silah, malzeme ve askeri teçhizat taşımasına imkan sağlayan ikinci nesil askeri iskeletini görücüye çıkardı.

2015 yılında çıkan bir önceki Norinco iskeletiyle kıyaslandığında bu ikinci iskeletin daha kaliteli bir pile, daha sağlam hidrolik ve hava basınçlı hareket mekanizmasına ve geliştirilmiş donanıma sahip olduğunu görüyoruz. Yeni versiyon daha hafif olduğu için dağlık alanlardaki birlikler tarafından tercih edilmesi daha muhtemel görünüyor. Şirket, ağırlığı azaltmanın pil performansını da artırdığını öne sürüyor. Norinco’nun birinci nesil iskeletinin azami hızı saatte yaklaşık 4,5 kilometreydi. Yeni versiyonun azami hızı artıracağı söylendi ancak ne kadar artıracağına dair detay verilmedi.

Çin’de harici iskelet üreten tek şirket Norinco değil. Geçtiğimiz ay China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) Çin’deki rütbeli askerlere kendi bataryasıyla çalışan iskeletini tanıttı. CSIC, kendi modelinin daha ziyade insanların ağır yükler taşıması gereken tersanelerde kullanılmak üzere tasarlandığını söylüyor. Ayrıca EEAE’de çalışan Çinli askeri mühendisler 2014 yılında L-70 iskeletini geliştirmişti. Ondan önce, giyen kişinin yaklaşık 35 kilograma kadar yük taşımasına yardımcı olan başka bir iskelet geliştirilmişti.

İskeletler malzeme yüklemesi yapmak, füzeleri uçaklara yerleştirmek ve gemileri onarmak gibi çeşitli destek görevlerinde askerlere yardımcı olabiliyor.

Kaynak: Popular Science

Çin merkezli Norinco adlı şirket, piyade erlerin yaklaşık 45 kilogram silah, malzeme ve askeri teçhizat taşımasına imkan sağlayan ikinci nesil askeri iskeletini görücüye çıkardı. 2015'te çıkan bir önceki iskeletle kıyaslandığında bu yeni iskelet daha kaliteli bir pile, daha sağlam hidrolik ve hava basınçlı hareket mekanizmasına ve geliştirilmiş donanıma sahip. Ayrıca ilk iskelete göre daha hafif. Bu yüzden de özellikle dağlık alanlardaki birliklerin kullanımına uygun olduğu düşünülüyor. Birinci nesil iskeletinin azami hızı saatte yaklaşık 4,5 kilometreydi. Şirket ikinci nesil iskeletin azami hızı artıracağını söyledi fakat ne kadar artıracağına dair bilgi vermedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği