Çin, ‘gözetleyemediği’ kiliseleri kapatıyor

Çin, Komünist Parti'ye tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Pekin'deki en büyük Protestan kiliselerinden birinin faaliyetlerini durdurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pekin şehir yetkilileri, şehirdeki en büyük gayriresmi Protestan kiliselerinden birinin faaliyetlerini yasakladı.

Uzun yıllardır faaliyet gösteren Zion kilisesi, Pekin’in kuzeyindeki tamir edilmiş, özel ve geniş bir salonda her hafta ibadetçileri ağırlıyordu. Ancak kilise Nisan ayından bu yana birtakım baskılarla karşı karşıyaydı. Özellikle de şehir yetkililerinin kiliseye kapalı devre televizyon kameraları yerleştirilmesi talebini reddettikten sonra kilise tahliye tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

Pazar günü açıklama yapan Pekin Chaoyang Bölgesi sivil işler bürosu, kayıtsız etkinlikler düzenleyen kilisenin kuralları ihlal ettiğini belirtti. Reuters’a açıklama yapan Zion Papaz’ı Jin Mingri, “Yetkililerle bu sorunu çözmemiz için herhangi bir yol görünmüyor.” dedi.

Protestan kiliseleri bir araya gelerek açıklama yaptı

Çin anayasası dini özgürlüğü garanti etse de Başkan Şi Cinping bundan altı yıl önce göreve başladığından beri ülkenin iktidar partisi Komünist Parti’ye tehdit oluşturabileceği düşünülen dinlere katı kısıtlamalar getiriliyor. Şubat ayında yürürlüğe giren bir dizi yeni düzenlemenin ardından gayriresmi kiliselere uygulanan cezalar artırıldı. Temmuz ayında Pekin’de yer alan yüzlerce gayriresmi Proteston kilisesinden 30 tanesi bir araya gelip nadir görülen bir adım attı ve ibadet edenlere uygulanan “bitmek tükenmek bilmeyen müdahaleler, saldırılar ve engellemelerden” şikayet ettikleri bir açıklama yayımladı.

Zion’a giden vatandaşlara ise Zion yerine katılabilecekleri onaylı ve resmi kiliselerin bulunduğu broşürler dağıtıldı. Ancak ibadet eden pek çok kişi ve Jin Mingri gibi papazlar, Komünist Parti’nin gözetimini ve nihai otoritesini kabullenmenin inançlarına ihanet olacağını düşünüyor.

Kaynak: Reuters

Çin anayasası dini özgürlüğü garanti altına alsa da dinlere uygulanan kısıtlamalar altı yıl önce göreve başlayan Şi Cinping ile birlikte iyice katılaştı. Pazar günü bir açıklama yapan Pekin Chaoyang Bölgesi sivil işler bürosu, Pekin'in en büyük gayriresmi Protestan kiliselerinden Zion'un faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Zion'a giden vatandaşlara, Zion yerine katılabilecekleri onaylı ve resmi kiliselerin bulunduğu broşürler verildi. İbadet eden pek çok kişi, Komünist Parti'nin dinler konusundaki sıkı gözetimini kabullenmenin inançlarına ihanet olacağını düşünüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği