Çin, 2 milyar Dolar yatırımla yapay zeka bölgesi kuruyor

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın haberine göre Pekin, şehrin güney yakasında 2,12 milyar Dolar'lık yapay zeka geliştirme merkezi kurmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi haber ajansı Xinhua‘nın haberine göre Pekin, şehrin güney yakasında 2,12 milyar Dolar’lık yapay zeka geliştirme merkezi kurmayı planlıyor.[/inlinetweet] Böylece Çin, 2025 yılına kadar yapay zeka alanında bir dünya lideri haline gelme hedefine biraz daha yaklaşmış olacak.

Pekin’in Mentougou Bölgesi yetkililerinin yayımladığı bir rapordan alıntı yapan Xinhua, yapay zeka merkezinin yaklaşık 400 şirkete ev sahipliği yapacağını belirtti. Ayrıca, projenin geliştiricisi Zhongguancun Development Group‘un ‘ulus düzeyinde’ bir yapay zeka merkezi oluşturmak için yabancı üniversitelerle iş birliği yapmayı düşündüğü söyleniyor.  Zhongguancun Development ve temsilcileri konuya henüz yorum yapmadı.

Çin’in yapay zeka yarışında hızlanma planları, Pekin ile ABD’nin yapay zekanın askeri teknolojiye uygulanması konusunda rekabetçi bir yaklaşım izlemesiyle oluşan gerginlikten de kaynaklanıyor. Çin, 2017 yılında yayımlanan bir yol haritasında ulusal yapay zeka hedeflerinde iş birliği yapmak üzere askeri, özel ve kamuya ait kuruluşları yapay zekayı araştırmaya ve yatırım yapmaya davet ettiği bir dizi plan açıklamıştı.

Google da Çin’e yatırım yapacak

Ülkenin gelişmekte olan yapay zeka endüstrisi birçok yabancı şirketin ilgisini çekiyor. Örneğin Google, Çin Güvenlik Seddi kapsamında Google arama motorunun yasaklı olmasına rağmen geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamayla yerel araştırma gücünden faydalanmayı hedefleyerek Pekin merkezli bir yapay zeka araştırma ekibi kurmayı düşündüğünü söylemişti.

Kurulacak yeni yapay zeka merkezinin daha ziyade büyük veri, biyometrik tanıma, derin öğrenme ve bulut bilişim teknolojileriyle ilgilenen şirketlerin ilgisini çekmesi bekleniyor. Ayrıca Pekin yakın zamanda şehrin dış bölgelerinde yerli otonom araçların geliştirilmesi ve test edilmesi amacıyla otonom sürüş bölgesi oluşturma planlarını açıkladı.

Kaynak: Reuters

Çin, daha önce yaptığı açıklamalarla 2025 yılına kadar yapay zeka alanında bir dünya lideri haline gelmeyi hedeflediğini söylemişti. Yakın zamanda bu hedefe katkıda bulunacağı düşünülen bir gelişme yaşanabilir. Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın haberine göre Pekin, 2,12 milyar Dolar'lık bir yapay zeka geliştirme merkezi kurmayı planlıyor. Bu yapay zeka merkezinin yaklaşık 400 şirkete ev sahipliği yapacağı ve daha ziyade büyük veri, biyometrik tanıma, derin öğrenme ve bulut bilişim sistemleri teknolojileriyle ilgilenen şirketlerin ilgisini çekeceği belirtildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği