Çin de Wikipedia’yı engelli siteler listesine eklemiş

Daha önce sadece Çince versiyonu engellenmiş olan Wikipedia’ya Çin'de artık hiçbir dilde erişilemiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tor Project’in dünya üzerindeki çevrimiçi sansürlerin izini süren yapısı OONI (Open Observatory of Network Interference), Çin hükumetinin 25 Nisan’dan beri ülke sınırları içinde Wikipedia’ya erişimi engellediğini belirledi. Wikipedia’nın Çince versiyonu ülkede Kasım 2016 yılından beri sansürlü olmasına rağmen diğer dillerde siteye erişim mümkündü. Yeni düzenlemeyle birlikte Çin’de artık herhangi bir dilde Wikipedia’ya ulaşılamıyor.

OONI’nin belirttiği üzere Çin Telekomu, bütün Wikipedia alan adlarını DNS Injection ve SNI filtreleri yoluyla engellemiş durumda. Web sitesinin neden yasaklandığıyla ilgili ise henüz yapılmış bir açıklama yok. Bu şekilde Wikipedia Çin’de yasaklı olan yaklaşık 10 bin alan adı arasına girmiş bulunuyor. Wikipedia Nisan 2017’den beri Türkiye’de de sansürlü web siteleri arasında.

Kaynak: Cnet, Tech Node

Tor Project’in dünya üzerindeki çevrimiçi sansürlerin izini süren yapısı OONI (Open Observatory of Network Interference), Çin hükumetinin 25 Nisan’dan beri ülke sınırları içinde Wikipedia’ya erişimi engellediğini belirledi. Wikipedia’nın Çince versiyonu ülkede Kasım 2016 yılından beridir sansürlü olmasına rağmen diğer dillerde siteye erişim mümkündü. Yeni düzenlemeyle birlikte Çin’de herhangi bir dilde Wikipedia’ya ulaşılamıyor. OONI’nin belirttiği üzere, Çin Telekomu, bütün Wikipedia alan adlarını DNS Injection ve SNI filtreleri yoluyla engellemiş durumda. Web sitesinin neden yasaklandığıyla ilgili ise henüz yapılmış bir açıklama yok. 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği