Çin asteroit madenciliği için çalışıyor

Çin Ulusal Uzay Ajansı bir asteroidi ziyaret edip örnekler toplayacak ve daha sonra bir kuyruklu yıldızı inceleyecek bir uzay görevine hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin gözünü derin uzaya dikti. Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA) bir asteroitten örnekler toplamak ve bir kuyruklu yıldızı ziyaret etmek için bir robotik uzay görevi planlıyor. Kurum uluslararası araştırmacıları da bu göreve dahil olmaya davet etti. Hala devletten onay bekleyen 10 yıllık görevin 2024’te başlayabileceği düşünülüyor. Japonya ve ABD de şu anda asteroitlerin yörüngesine uzay aracı göndermiş durumda. 2010 yılındaki Hayabusa göreviyle Japonya, Dünya’ya bir asteroitten örnek getiren ilk ülke olmuştu.

CNSA yabancı araştırma kuruluşlarını, bu görevde taşınabilecek bilimsel amaçlı kargolar önermeye davet ediyor. Bu bilimsel kargolar bağımsız olarak ya da Çinli ortaklarla geliştirilmiş olabilir.

Önce asteroide sonra kuyruklu yıldıza

Asteroit görevi, 2016 HO3 olarak bilinen uzay cismine bir araç gönderilerek gerçekleştirilecek. Daha sonra uzay aracı topladığı örnekleri barındıran bir kapsülü Dünya’ya bırakacak. Küçük asteroidin 100 metreden daha küçük olduğu sanılıyor. 2016’da tespit edilen bu uzay cismi, Dünya’nın etrafında dönse de normal bir uydu olarak adlandırılmak için fazla uzak. Bu yüzden ‘uydumsu’ olarak anılıyor. 2016 HO3 Dünya’ya en uzak olduğu zamanlarda, Ay’ın Dünya’ya uzaklığından 100 kat daha uzakta bulunuyor.

Çin’in uzay aracı asteroit ziyaretinin ardından Mars’ın ötesine, Güneş Sistemi’nin asteroit kuşağına gidecek. Burada 133P/Elst-Pizarro kuyruklu yıldızını ziyaret edecek olan uzay aracı, Güneş Sistemi’ndeki küçük cisimlerin oluşumu ve evrimi hakkında bilgi toplamayı amaçlıyor. Bu cisimlerin Güneş rüzgarları ile etkileşimini de inceleyecek olan uzay aracı ayrıca bu cisimlerdeki materyalleri Dünya’dakilerle karşılaştırarak gezegenimizdeki yaşamın kaynağına da ışık tutmak istiyor.

Japonya ve ABD’nin asteroit görevleri

Şubat ayında Japon uzay aracı Hayabusa2, örnek toplamak için asteroit Ryugu’nun yüzeyine iniş yapmıştı. Bu uzay aracının önümüzdeki yıl Dünya’ya dönmesi bekleniyor. NASA’nın OSIRIS-REx görevi de daha küçük bir hedef olan Bennu asteroidini inceliyor. NASA 2020’de Bennu’dan bir örnek getirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Nature

Çin gözünü derin uzaya dikti. Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA) bir asteroitten örnekler toplamak ve bir kuyruklu yıldızı ziyaret etmek için bir robotik uzay görevi planlıyor. Kurum uluslararası araştırmacıları da bu göreve dahil olmaya davet etti. Hala devletten onay bekleyen 10 yıllık görevin 2024’te başlayabileceği düşünülüyor. Asteroit görevi, 2016 HO3 olarak bilinen uzay cismine bir araç gönderilerek gerçekleştirilecek. Daha sonra uzay aracı topladığı örnekleri barındıran bir kapsülü Dünya’ya bırakacak. Çin’in uzay aracı asteroit ziyaretinin ardından Mars’ın ötesine, Güneş Sistemi’nin asteroit kuşağına gidecek. Burada 133P/Elst-Pizarro kuyruklu yıldızını ziyaret edecek olan uzay aracı, Güneş Sistemi’ndeki küçük cisimlerin oluşumu ve evrimi hakkında bilgi toplamayı amaçlıyor.Bir yanıt

Yorumunuz: