NASA 10 kentilyonluk asteroide gidecek

NASA metalden oluşan dev bir asteroide bir uzay aracı göndererek Güneş sistemimizin nasıl oluştuğuna dair bilgi edinmeye çalışacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA metalden oluşan dev bir asteroide bir uzay aracı göndererek Güneş sistemimizin nasıl oluştuğuna dair bilgi edinmeye çalışacak. Arizona State Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek projede ziyaret edilecek asteroidin metallerinin Dünya’daki maddi değeri 10 bin katrilyon ya da 10 kentilyon Dolar. (1’den sonra 19 tane ‘sıfır’ var: 10.000.000.000.000.000.000)

Arizona State Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülecek araştırma, 16 Psyche adı verilen, çok eski zamanlardan kalma dev metal asteroidi inceleyecek. NASA bu asteroidin düşünüldüğü gibi demir ve nikelden mi oluştuğunu öğrenmek istiyor. Bu asteroidin geçmişte belki Mars kadar büyük bir gezegenin bir parçası olabileceği düşünülüyor.

Uzaya bakıp Dünya’yı anlayacağız

16 Psyche’nin baş araştırmacısı Lindy Elkins-Tanton “Bu, yeni tür bir gezegeni keşfetmek için de bir fırsat. Kaya ve buz yerine metalden bir gezegen. 16 Psyche, Güneş sistemimizde bilinen bir benzeri bulunmayan bir nesne ve bu insanların bir çekirdeği ziyaret etmesinin tek yolu. Dünya dışını inceleyerek Dünya’nın içi hakkında bilgi sahibi olacağız.” şeklinde konuştu.

NASA bu asteroidi Dünya’ya getirme gibi bir plan yapmıyor çünkü asteroidi taşımak ya da üzerinde madencilik yapmak için gerekli teknoloji henüz geliştirilmiş değil. Ancak mümkün olsaydı asteroitteki madenlerin Dünya’daki tüm borçları ödemeye yeterli olacağı belirtiliyor.

Bilimciler 16 Psyche asteroidinin bir dizi çarpışma sonucu dış kabuğunu yitirmiş olabileceğini düşünüyor. Psyche görevinin, gezegenlerin ve diğer büyük cisimlerin nasıl çekirdek, manto ve kabuk halinde parçalandığını açıklayabileceğine inanılıyor. Psyche görevi 2023 yılında başlayacak ve 2030 yılında asteroide ulaşılacak.

Kaynak: USA Today

NASA metalden oluşan 16 Psyche adlı dev bir asteroide bir uzay aracı göndererek Güneş sistemimizin nasıl oluştuğuna dair bilgi edinmeye çalışacak. Arizona State Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek projede ziyaret edilecek asteroidin metallerinin Dünya'daki maddi değeri 10 bin katrilyon ya da 10 kentilyon Dolar. NASA bu asteroidi Dünya'ya getirme gibi bir plan yapmıyor çünkü asteroidi taşımak ya da üzerinde madencilik yapmak için gerekli teknoloji henüz geliştirilmiş değil. Araştırmanın amacı gezegenlerin ve büyük gök cisimlerinin nasıl parçalandığını ve çekirdeğinde ne bulunduğunu gözlemlemek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği