Chrome sekmelere video ve ses kontrol butonları ekleyecek

Chrome, sekmelerde açılan videoları kolayca kontrol etmenizi sağlayacak bir buton üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google Chrome tarayıcısına, oynayan videoları kontrol etmenizi sağlayan bir özellik getiriliyor.

Bu özelliği, Google’ın deneysel özellikler sunduğu Canary 77 versiyonundan inceleyebilirsiniz. Canary 77, Google’ın Stable, Beta ve Dev isimli versiyonlarının arasında en sık değişen versiyonu. Söz konusu özellik, arama çubuğunun yanında çıkarak o anda oynayan videoyu kontrol etmenize izin veriyor. Oynayan videoyu herhangi bir sekmeden kontrol edebilmeniz de cabası. Eğer bilgisayar kullanırken çok sayıda sekmede işlem yapan biriyseniz, bu buton sayesinde videonun hangi sekmede oynadığını aramak zorunda kalmadan videoyu kontrol edebileceksiniz.

Bu kontrol butonu, Youtube ve Vimeo gibi video ve Spotify ve Apple gibi müzik siteleriyle birlikte çalışabiliyor. Özellik ana tarayıcıya da getirildiğinde daha fazla sitenin desteklenmesi söz konusu olabilir.

Buton şu anda tam çalışmıyor

Bu yeni özelliği denemek istiyorsanız ilk olarak Chrome’un geliştirici versiyonunu Canary Website‘dan
indirmeniz gerek. Sonra Canary’yi açıp arama çubuğuna Chrome://flags yazın. Sayfanın üst kısmındaki Medya Kontrol ayarlarını bulun. Açılan menüden izin ver seçeneğine tıklayın ve tarayıcıyı kapatıp açın. Artık Youtube gibi bir siteye girdiğinizde ve bir video açtığınızda arama çubuğunda bir simge göreceksiniz. Bu simgeye tıklarsanız karşınıza o anda oynayan videoyu durdurabileceğiniz, ileri veya geri sarabileceğiniz küçük bir menü çıkacak.

Canary’nin oldukça yeni bir teknoloji olduğunu ve yaygın kullanıma hazır olmadığını hatırlatmakta fayda var. Özelliği test ederken Canary’nin birkaç kez çöktüğünü söyleyen kullanıcılar mevcut. Yine de, biz kullanıcılara yakında Chrome tarayıcısına gelecek yararlı bir özelliği deneyimleme fırsatı sunmuş oluyor.

Kaynak: Digital Trends

Chrome, çok sayıda sekmeyle çalışan bilgisayar kullanıcılarının işine yarayabilecek bir özellik geliştiriyor. Tarayıcınızda ne kadar çok sekme açık olursa olsun, bu özellik sayesinde videonun hangi sekmede oynadığını aramak zorunda kalmadan videoyu kontrol edebileceksiniz. Özellik henüz esas tarayıcıya gelmemiş olsa da Canary versiyonundan deneyebilirsiniz. Şu anda sadece Youtube, Vimeo, Apple Müzik ve Spotify'da çalışan özelliğin ileride daha fazla sitede kullanılabilir hale gelmesi mümkün.

1 Yorum

  • Bir de “sık kullanılanlar” sekmesini ayrı kategorilere ayırabilseler. Sık kullanılanlar sekmesini, bilim, kültür, sağlık, ekonomi, giyim, yemek vb. gibi başlıklara ayırarak, uzun tek liste yerine aranılan bir siteyi daha rahat bulmamızı sağlayacak başlıklar daha pratik olur.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği