En taze web tarayıcısı: Vivaldi

Uzun çalışmalar sonucu piyasaya sürülen Vivaldi, bünyesinde pek çok farklı özellik barındırması ve kişiselleştirmeye olanak sağlamasıyla ön plana çıkıyor.

Bir yıldan uzun süren geliştirme aşamasının ardından, Vivaldi web tarayıcısı bu hafta kullanıma açıldı. Kişiselleştirmeye ve farklı özelliklere verdiği önem ile öne çıkan yazılım tarayıcıdan beklentileri yüksek kullanıcılara hitap ediyor. Opera‘nın yaratıcılarından Jon von Tetzchner’in de içinde bulunduğu bir ekip tarafından geliştirilen tarayıcı ücretsiz olarak indirilebiliyor.

vivaldi-browser-native-window-decorations-linux

Vivaldi’yi öne çıkaran özellikler şu şekilde:

 • Sekme yığma: Çok fazla sekme açtığınızda kalabalıklaşan ve dağınık görünen tarayıcıyı daha düzenli hale getirmek için dilediğiniz sekmeleri üst üste yığarak dağınıklıklardan kurtulabiliyorsunuz.
 • Yığılan sekmeleri döşeme: Eğer geniş bir ekranınız varsa, daha önce oluşturduğunuz sekme yığınlarını yan yana açarak aynı anda birden fazla sayfayı görüntüleyebiliyorsunuz.
 • Oturumlar: Daha önce açtığınız bir sekme grubunu kaydedip daha sonra tekrar ulaşmayı sağlayan özellik.
 • Notlar: Görüntülemekte olduğunuz sekme ile ilgili not alabiliyor ve ekran görüntüsünü kaydedebiliyorsunuz. Özellikle araştırma yaparken çok işe yarayacak bir özellik.
 • Hızlı komutlar: Bir komut arayüzü ile sekmeler, yer imleri, geçmiş ve ayarları açabiliyorsunuz.
 • Fare hareketleri ve klavye kısayolları: Tarayıcıyı kullanırken hiç vakit kaybı yaşamak istemeyenler için fare hareketleriyle ya da klavyeden girilecek kısayollarla tarayıcının neredeyse tüm özellikleri kullanılabiliyor.
 • Hızlı arama: önceden kaydedilen sekme grupları, klasörler ve sık kullandığınız websitelerine herhangi bir boş sekmeden kolayca ulaşabiliyorsunuz.
 • Daha iyi yer imleri: Yer imlerinize yer imi panelinden, yer imi yöneticisinden, yer imi çubuğundan ve hızlı aramadan ulaşabiliyorsunuz.
 • Web panelleri: Ekranın yan kısmında websitesi görüntüleme özelliği ile başka siteleri kullanırken bir yandan Facebook, Twitter gibi sosyal medya sayfalarını da takip edebiliyorsunuz.
 • Kişiselleştime: Milyonlarca kullanıcıdan gelen geri bildirimlerle şekillenen Vivaldi tarayıcı, bir milyondan farklı şekilde düzenlenebiliyor. Böylece tarayıcıyı size en uygun hale gelecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Chromium ile geliştirilen Vivaldi tarayıcı, Google Chrome için geliştirilen eklentileri de çalıştırabiliyor. Yine de Vivaldi’nin üreticileri, her özelliği tarayıcıya yerleştirerek hiçbir eklentiye ihtiyaç duymamanız için çalışıyorlar.

Aşağıdaki videoda Vivaldi ekibinin yeni bir web tarayıcı geliştirme gerekçelerini (Türkçe altyazılı olarak) izleyebilirsiniz.7 yanıt

 1. Nasuh AKIN avatarı

  yazılmış yerine azılmış.Ufak bir düzeltme.

 2. ceylanserkan avatarı

  Chrome’un en büyük sıkıntılarından birisi bellek kullanımıydı. Görüyorum ki Vivaldi de Chromium kullandığı için çok farklı değil. Sekmeleri birleştirme vb. gibi özellikler de Opera’dan gelen kalıtsallık.

 3. StRiKeR avatarı
  StRiKeR

  UC Browser daha iyi ve hızlı.

 4. Cüneyt Karaca avatarı

  Mac versiyonunu Son bir haftadır kullanıyorum , arayüz ve performansı, minimalist yapısı oldukça başarılı bir izlenim bıraktı.
  Alternatif Chrome browserdan sonraki tercihim şimdilik bu.

 5. Mahir Fırat Kara avatarı
  Mahir Fırat Kara

  bence üreticiler yeni browser geliştirmekten çok yan uygulamara yoğunlaşmalı. bugün çoğu browser yakın özellikleri sunmakta. önemli olan browerserın sunduğu ve 3. parti şahıslara bilgilerimizi aktarmayan güvenli yan uygulamaların geliştirilmesi.

Yorumunuz: