Cep telefonu sektörü doyuma ulaşmış olabilir

Piyasa araştırması şirketi IDC'nin son raporuna göre 2017'nin dördüncü çeyreğinde akıllı telefon satışlarında yüzde 6,3 azalma oldu. Bu durumun 2018'de devam edip etmeyeceğiyse merak konusu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

On yıl boyunca büyümesinin ardından akıllı telefon piyasası 2017’de durma noktasına geldi. Piyasa araştırması şirketi International Data Corporation’ın son tahminlerine göre 2017’de dünya genelinde toplam 1 milyar 472 milyon akıllı telefon satıldı. Yani 2016’da satılan bir milyar 473 milyon telefondan sonra pek ilerleme kaydedememişiz.

Akıllı telefonların birçok bölgede doygunluk seviyesine ulaşması, teknolojik gelişmelerin seyrekleşmesi ve ortalama kullanıcı için daha az belirgin hale gelmesiyle piyasanın durma noktasına gelmesi kaçınılmaz oldu. Şu anda sorulması gereken soru, işlerin bundan sonra yokuş aşağı gidip gitmeyeceği. 2017’nin dördüncü çeyreğinde akıllı telefon satışlarında yüzde 6,3 oranında azalma olduğu gerçeği işlerin 2018’de daha da kötüleşebileceğine işaret ediyor.

IDC Araştırma Müdürü Anthony Scarella, iPhone X ve yakın zamanda piyasaya sürülen diğer akıllı telefonlara atıfta bulunarak “Şirketler 2017’de en yüksek kaliteli, en iyi cihazlarını piyasaya sürmüş olsa da, birçok insanın bu yeni teknoloji harikalarını ihtiyaçtan ziyade lüks olarak değerlendirdiğini görüyoruz.” dedi. Eğer Apple, Samsung ve diğer şirketler akıllı telefon satışlarını yükseltmeyi hedefliyorsa en son çıkan ve ‘mükemmel’ olduğu öne sürülen cihazlara daha da yüksek meblağlar ödetmek için tüketicileri ikna etmeye çalışmalı.

Dünya genelindeki akıllı telefon satışlarının yıldan yıla değişimi.
Kaynak: Statista

On yıl boyunca büyümesinin ardından akıllı telefon piyasası 2017'de durma noktasına geldi. Bir piyasa araştırması şirketinin verilerine göre 2017'nin dördüncü çeyreğinde akıllı telefon satışlarında yüzde 6,3 oranında azalma oldu. Şirketin yakın zamanda yayımladığı rapora göre 2017'de dünya genelinde toplam 1 milar 472 milyon akıllı telefon satıldı. Yani 2016'da satılan 1 milyar 473 milyon telefondan sonra pek ilerleme kaydedememişiz. 2017'de yaşanan düşüşün 2018'de devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği