Yetişkinlerin üçte ikisi akıllı telefon sahibi olmak üzere

Zenith Media Services adlı şirket tarafından yapılan bir araştırmaya göre, önümüzdeki yıl yeryüzündeki yetişkinlerin üçte ikisi, cep telefonu sahibi olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Zenith Media Services adlı şirket tarafından yapılan bir araştırmaya göre, önümüzdeki yıl yeryüzündeki yetişkinlerin üçte ikisi, yani 66,5’i, akıllı telefon sahibi olacak. Piyasaların birçoğu doyum noktasına ulaştığı için, akıllı telefon sahibi olma oranındaki büyüme bir süredir azalıyordu. Bu oran 2017’de yüzde 10 arttı; 2018 yılında da yüzde 7 artış göstermesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl ise artış yüzde 14 oranında olmuştu.

Araştırma 52 ülkeyi kapsıyor

2018 yılında, yetişkin nüfusunun yüzde 94’ünün akıllı telefon sahibi olması beklenen Hollanda, bu alanda başı çekiyor. Hollanda, akıllı telefon sahibi olanların oranı yüzde 90’ın üzerinde olacak olan 5 ülke arasında yer alıyor. Diğer dört ülke ise sırasıyla Tayvan, Hong Kong, Norveç ve İrlanda. ABD ve Birleşik Krallık’ta ise, önümüzdeki yıl akıllı telefon sahibi olacak yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 70 olacağı tahmin ediliyor. Bu listenin en sonunda yüzde 36 ile Pakistan yer alıyor. Giderek mobil cihazlara odaklanan reklamcılık sektöründe akıllı telefon sahibi olmanın büyük etkileri var. Mobil cihazlar, web trafiğindeki büyümeyi sağlıyor. Dolayısıyla da reklam harcamalarını arttırıyor. Zenith’in bulgularına göre, 2018 yılındaki internet tüketiminin yüzde 73’ü mobil cihazlarla yapılacak ve reklam harcamalarının yüzde 59’u mobil için yapılacak. Şirketin yaptığı araştırma, 52 ülkeyi ve dünya nüfusunun yüzde 65’ini kapsıyor.

Kaynak: Recode

Zenith Media Services adlı şirket tarafından yapılan bir araştırmaya göre, önümüzdeki yıl yeryüzündeki yetişkinlerin üçte ikisi, yani 66,5’i, cep telefonu sahibi olacak. 2018’de yetişkin nüfusunun yüzde 94’ünün akıllı telefon sahibi olması beklenen Hollanda, bu alanda başı çekiyor. Hollanda, Tayvan, Hong Kong, Norveç ve İrlanda’da akıllı telefon sahibi olan yetişkinlerin oranı yüzde 90’ın üzerinde olacak. ABD ve Birleşik Krallık’ta ise bu oranın yaklaşık yüzde 70 olacağı tahmin ediliyor. Bu listenin en sonunda yüzde 36 ile Pakistan yer alıyor. Zenith’in bulgularına göre, 2018 yılındaki internet tüketiminin yüzde 73’ü mobil cihazlarla yapılacak. Şirketin yaptığı araştırma, 52 ülkeyi ve dünya nüfusunun yüzde 65’ini kapsıyor.Yorumunuz: