“Buraya sığar mıyım?” sorusunun oyun versiyonu: Fit It

Fit It adlı oyunda, sanal gerçeklik ortamında üzerinize gelen duvarlardaki şekle uygun bir poza girmeniz ve duvara çarpmamaya çalışmanız gerekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

HTC Vive’ın ortam tarama cihazı ‘Trackers’ı hatırlıyor musunuz? Bu cihazlar bir dizi nesneyi sanal gerçeklik ortamına aktarmanızı sağlıyor. Trackers havalı bir deneyim sunsa da çok az oyun ve dolayısıyla çok az oyuncu bu cihazı kullanıyor. Fit It adlı oyun bu durumu değiştirmek istiyor.

Üç geliştiricinin hazırladığı bu yeni oyun basit ama zekice bir kurala sahip. Üç adet Trackers kullanarak vücudunuzun tamamını tarayacaksınız ve o sırada sanal gerçeklik ortamında size doğru yaklaşan duvarlardaki deliklere uygun şekillere gireceksiniz. Mesela duvardaki şekil şınav pozisyonuna uygun mu? Bir an önce yere uzansanız iyi edersiniz. Bir bacağınızı uzatmanız mı gerekiyor? Dengede durma egzersizlerine başlayın.

Bu konsept yıllardır televizyonlardaki oyun programlarında kullanılıyor. Ancak Fit It bu deneyimi eve getirmek istiyor. Oyun bir klasik modun yanı sıra değişik zorluk seviyelerinde farklı modlara da sahip olacak. Hatta gelen duvarların hiç bitmediği bir sonsuz mod da olacak. Oldukça eğlenceli görünüyor (özellikle arkadaşlarınız oynarken izlemek, oyunun kendisinden daha eğlenceli olabilir) ama bu oyunu satın alacak kadar Trackers sahibi insan bulmak zor.

“Biz oyun yaparsak insanlar Trackers satın alır”

Ekipten Lukas Litinskas, Trackers’ı olmayan ya da Vive dışında başka VR başlıkları kullanan kişilerin de oynayabilmesi için oyuna farklı modlar ekleyeceklerini söylüyor.

Litinskas “Biz sanal gerçeklik seven insanlardan oluşan bir ekibiz bu yüzden içinde bulunduğumuz topluluğa daha fazla oyun getirmek önemli, özellikle de bu belirli alanda. Çünkü şu anda Trackers kullanan yeteri kadar oyun yok. İnsanlar, çok fazla kişide Trackers olmadığı için bu alana oyun yapmanın doğru bir ekonomik karar olmadığını düşünüyor. Ancak biz, Trackers kullanan yeteri kadar fazla oyun olursa insanların Trackers satın almaya başlayacağını düşünüyoruz.” diyor.

Fit It 16 Ekim’de Steam üzerinden erken erişime açılacak. Oyunu oynamak için 2×2 metrelik bir boşluğa ihtiyacınız var. Başlangıçta sadece Vive desteği olacak. Oyun tam sürümle satışa çıktığında daha fazla özellik ve erişim imkanı sunulacak.

Kaynak: Venture Beat

Üç geliştiricinin hazırladığı Fit It adlı sanal gerçeklik oyunu basit ama zekice bir kurala sahip. Üç adet Trackers (HTC Vive'ın sanal gerçeklik tarama cihazları) kullanarak vücudunuzun tamamını tarayacaksınız ve o sırada sanal gerçeklik ortamında size doğru yaklaşan duvarlardaki deliklere uygun şekillere gireceksiniz. Mesela duvardaki şekil şınav pozisyonuna uygun mu? Bir an önce yere uzansanız iyi edersiniz. Bir bacağınızı uzatmanız mı gerekiyor? Dengede durma egzersizlerine başlayın.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği