Sanal gerçeklik reklamla tanışıyor

HTC, yeni VR Reklam Servisi ile sadece reklam göstermekle kalmayacak, aynı zamanda kullanıcıların reklamlara bakıp bakmadığını da ölçecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sanal gerçekliğe olan ilgi artınca, oyun içi reklamların bu platforma gelmesi de beklenen bir gelişmeydi ve beklenen oldu. HTC, yeni VR Reklam Servisi ile sadece reklam göstermekle kalmayacak, aynı zamanda kullanıcıların reklamlara bakıp bakmadığını da ölçecek. Şirket geliştiricilere konuyu şu şekilde açıklıyor:

“Üç boyutlu sanal gerçeklik ortamlarında gösterilen reklamlar sadece daha geçerli bir etki bırakmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların onları mı izlediğini yoksa gözlerini başka yöne mi çevirdiğini görmemize imkan veriyor. Buna göre, hem reklamların kat kat artan etkinliği hem de görüntülemelerin onaylanabilmesi, daha yüksek reklam geliri elde etme imkanı sunuyor.”

Reklam verenler sadece görüntülenen reklamlar için ödeme yapacak. Kullanılacak formatlar arasında yükleme ekranları, uygulama içi 2D ve 3D yerleştirmeler, uygulama öneren bantlar ve tam ekran videolar bulunuyor. Bu, geliştiricilerin isteğe dayalı olarak katılacağı bir servis olacak. HTC, bu servise katılarak “tüm ücretsiz uygulamalarınız otomatik olarak VR reklamlarını entegre etmekte kullanılacak listeye eklenecek” diyor.

İlgi alanına göre reklamlar

Sanal gerçekliğe oyun içi reklamların gelmesi oyuncuların hoşuna gidecek türden bir gelişme değil. Bu sistemin olumlu olarak görülebilecek tek yanı ise, zaman içinde kullanıcıların daha fazla ilgilendiği konularda reklamlar gösterilebilmesi olabilir. En azından teoride bu şekilde:

“Sıradan reklamların etkileşimi ile karşılaştırıldığında, 3 boyutlu sanal gerçeklik ortamında görüntülenen reklamlar, sadece isabetli yeniden hedefleme ile kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayacak, aynı zamanda kullanıcıların reklamları izleyip izlemediği de ölçülebilecek. Böylece uygulamanın öne çıkarılması için çok daha geçerli bir etki yaratılacak. Bu etki sadece potansiyel kullanıcıların ilgisini çekip marka imajını güçlendirmekle kalmayacak ayrıca ilgilenen kullanıcıların uygulamayı direkt VR ortamından indirmesini sağlayacak.”

Oyun içi reklam gösterme programı, HTC’nin dijital dağıtım platformu Viveport üzerindeki oyunlarda kullanılabilecek.

Kaynak: PCGamer

 

Sanal gerçekliğe olan ilgi artınca, oyun içi reklamların bu platforma gelmesi de beklenen bir gelişmeydi ve beklenen oldu. HTC, yeni VR Reklam Servisi ile sadece reklam göstermekle kalmayacak, aynı zamanda kullanıcıların reklamlara bakıp bakmadığını da ölçecek. HTC bu servisin, kullanıcıların ilgi alanına göre reklam gösterilmesini mümkün kılarak etkileşimi artıracağına inanıyor.Bir yanıt

  1. godzilla87 avatarı

    bu kesinlikle çok ama çok irite eden bir durum olur. zaten flash banner döneminden beri reklamların gözümüze sokulmasını sevmiyoruz. artık mecazi olmaktan çıkıp gerçekten gözümüze sokulması hiç hoş olmaz.

Yorumunuz: