BMW ve The North Face işbirliğinden doğan kamp karavanı

Otomobil üreticisi BMW ve dayanıklı spor giyim ürünleri üreticisi The North Face, CES 2019'da kampçılar için bir mini karavan tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomobil üreticisi BMW ve dayanıklı spor giyim ürünleri üreticisi The North Face (TNF) CES 2019’da kampçılar için bir mini karavan tanıttı. Futurelight adı verilen konsept, aracın arkasına takılıp götürülebiliyor ya da katlanarak saklanabiliyor. Konseptte TNF’nin yeni nefes alma özellikli Futurelight kumaşı ön plana çıkarıldı. Çadır tarzı kaplaması, havasız lastikleri ve çapraz perçinli yatakları ile Futurelight eşsiz bir tasarıma sahip.

2008 konseptinin üzerine inşa edildi

Bu aracı geliştirmek için Designworks ve TNF, 2008’de BMW’nin tanıttığı GINA Light Visionary Model adlı, şekil değiştirebilen, esnek kaportalı konsepti inceledi. Bu çok işlevli kaporta ve hareket edebilen alt yapı GINA’nın şeklini sürüş koşullarına ya da sürücünün talebine göre değiştirmesini sağlıyordu.

Futurelight konsept karavan aynı şekil değiştirme özelliklerine sahip değil ancak kumaştan yapılma bir kaportaya ve entegre esneme desteğine sahip. Böyle bir kaportanın yüksek rüzgara maruz kalınca daha gürültülü olacağı ve sıradan kaportalara göre daha dayanıksız olacağı düşünülüyor ancak aynı zamanda daha hafif olan yapısı sayesinde hem yakıt tüketimini azaltacak hem de kolay taşınabilecek. Karavanın içinde tek bir geniş yatak yerine, ranza gibi dizilmiş iki adet yatak bulunuyor. Bu yataklardan biri kanepe olarak da kullanılabiliyor. Aracın ön kısmına mutfak özellikleri bulunan bir bölme eklenmesi de söz konusu olabilir.

Amaç yeni kumaşı tanıtmak

The North Face, tanıtılan konseptin yoğun ilgi gördüğünü söylüyor ancak yakın zamanda TNF-BMW ortaklığı ile böyle bir karavan üretilmesi beklenmiyor. Bu konsept, fuarda sadece görseller ve sanal gerçeklik deneyimi olarak sunuldu. Gerçek bir prototip üretilmedi. Konseptin asıl amacı The North Face’in Futurelight kumaşını tanıtmaktı. Su geçirmeyen ve nefes alabilen kumaş bu yıl içinde TNF ürünlerinde kullanılmaya başlayacak. 2020’den itibaren TNF bu kumaşla çadırlar da üretecek. Bir sonraki adım, konseptteki kumaş kaplı karavanın üretilmesi olabilir.

Kaynak: New Atlas

Otomobil üreticisi BMW ve dayanıklı spor giyim ürünleri üreticisi The North Face (TNF) CES 2019'da kampçılar için bir mini karavan tanıttı. Futurelight adı verilen konsept, aracın arkasına takılıp götürülebiliyor ya da katlanarak saklanabiliyor. Konseptte TNF'nin yeni nefes alma özellikli Futurelight kumaşı ön plana çıkarıldı. Çadır tarzı kaplaması, havasız lastikleri ve çapraz perçinli yatakları ile Futurelight eşsiz bir tasarıma sahip.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği