‘Bitcoin aklama’ çetesinin Rus lideri tutuklandı

Bir ABD jürisi, Alexander Vinnik adlı, Rusya vatandaşı bir adamı, dijital para birimi servisini kara para aklamak için kullandığı gerekçesiyle yakaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir ABD jürisi, çarşamba günü Alexander Vinnik adlı, Rusya vatandaşı bir adamı, dijital para birimi servisini kara para aklamak için kullandığı gerekçesiyle yakaladı. Yunanistan’ın kuzeyinde ele geçirilen Vinnik’in BTC-e adlı popüler dijital para birimi platformunun yöneticisi olduğu ve 2011’den bu yana 4 milyar Dolar’ın üzerinde parayı bu servis üzerinden akladığı iddia ediliyor.

Siber suçluların uğrak noktası

BTC-e, diğer dijital para platformlarının uyduğu kurallara uymaması ve paranın kaynağını sorgulamaması ile biliniyor. Bu da platformu, yasa dışı yollarla elde edilen dijital paraları aklamak isteyenler için ideal hale getiriyor. ABD’li yetkililer ayrıca 2014 yılında, dönemin en büyük dijital para birimi platformu Mt. Gox‘un hacklenmesi ve çöküşü konusunda da BTC-e’nin payı olduğuna inanıyor. Tradehill adındaki bir diğer San Francisco merkezli platformun da Vinnik’e ait olduğu ve Mt. Gox’un çöküşüne katkıda bulunduğu ifade ediliyor.

Yunan polisi Vinnik’i “Bir suç organizasyonunun tüm dünyada aranan beyni” olarak tanımladı. Vinnik’in tutuklanması, ABD’nin son dönemde Avrupa’da Rus siber suçlularına karşı yürüttüğü çalışmaların son ayağı olarak göze çarpıyor. Özellikle ABD seçimlerine Rus hackerların müdahale ettiği iddialarının ardından bu operasyonların sıklaştığı gözden kaçmıyor.

Suçlara yataklık etti iddiası

ABD yetkilileri, Vinnik’in dijital para birimi piyasasında geçirdiği sürede siber saldırılar, sahtecilik, kimlik dolandırıcılığı, vergi iadesi dolandırıcılığı, kamuda yolsuzluk ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlara yataklık ettiğini iddia ediyor. BTC-e’nin genel olarak yasaları esneten ve kullanıcılarını zorlamayan bir platform olarak bilinmesi sistemin kara para aklamak için kullanıldığı iddiasını destekliyor.

Bugüne kadar BTX-e’nin yöneticilerinin kimliklerine dair kimsenin bir fikri yoktur. Ancak Vinnik’in yakalanmasının ardından platformun ‘planlanmamış bir bakıma’ girmesiyle bu bağlantı kanıtlanmış oldu. BTC-e 5-10 gün içerisinde yeniden hizmete gireceğini söylüyor.

Kaynak: Reuters

Bir ABD jürisi, çarşamba günü Alexander Vinnik adlı, Rusya vatandaşı bir adamı, dijital para birimi servisini kara para aklamak için kullandığı gerekçesiyle yakaladı. Yunanistan'ın kuzeyinde ele geçirilen Vinnik'in BTC-e adlı popüler dijital para birimi platformunun yöneticisi olduğu ve 2011'den bu yana 4 milyar Dolar'ın üzerinde parayı bu servis üzerinden akladığı iddia ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği