Bill Gates’in karbondioksitten temiz enerji üretme planı

Bill Gates'in yeni girişimi havadan alınan karbondioksitten yakıt üreterek daha temiz bir dünya hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geleceğin temiz enerjisi havayı petrole dönüştürmek olabilir mi? İnanılmayacak kadar fütüristik bir fikir olabilir ama Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve ortakları küresel ısınmayı durdururken aynı zamanda temiz yakıt sağlayacak bir teknoloji üzerine çalışıyor.

Bill Gates, fizikçi David Keith ve petrol milyarderi Norman Murray Edwards bir araya gelerek Carbon Engineering şirketini kurdular. Ve geçtiğimiz Aralık ayında, ortakları Kanadalı enerji şirketi Greyrock ile birlikte önemli bir buluş yaptıklarını açıkladılar. Havadaki CO2’yi yakalayıp bununla benzin ve dizel karışımı bir yakıt üretmeyi başarmışlardı.

Havadaki karbonu yakalamak ve yakıt sentezi kendi başlarına yeni bir teknoloji değil. Ancak birlikte, biyoyakıtlardan daha az toprak ve su kullanan karbon nötr bir yakıt sunarken aynı zamanda gezegenimizi temizleyebilir. Carbon Engineering, bu sentez işlemi endüstriyel ölçeğe getirildiğinde litresi 1 Dolar’dan daha az fiyata yakıt üretilebileceğini belirtti.

Havadan yakıt üretme (Air to fuels) işlemi 3 aşamadan oluşuyor. Öncelikle karbondioksit havadan yakalanıyor ve saf hale getiriliyor. Squamish’teki tesis halihazırda günlük 1 ton karbondioksiti atmosferden alabiliyordu ancak işlemin geri kalanı henüz gelişmediği için alınan karbondioksit olduğu gibi salınıyordu. Sürecin geliştirilmesiyle artık bu alınan karbondioksit kullanılabiliyor. İkinci aşamada, güneş enerjisi gibi karbon nötr kaynaklardan üretilen temiz elektrik kullanılarak hidrojen sudan ayrıştırılıyor. Son aşamada ise bu havadan alınan karbondioksit ve sudan ayrıştırılan hidrojen bir yakıt haline getiriliyor. Carbon Engineering, bu şekilde üretilen yakıtların yakımının da fosil yakıtlara göre daha temiz olduğunu belirtiyor.

Carbon Engineering web sitesinde “Havadan yakıt üretimi, oyunun kurallarını değiştirecek bir teknoloji potansiyeline sahip” olduğunu ve teknolojinin “ulaşım sektöründen fosil yakıtları kaldırma amacında biyoyakıtlara bir alternatif ve elektrikli araçlara tamamlayıcı bir etken” sunduğunu söylüyor. Ayrıca elektrikli araçlar daha çok kısa mesafeli ulaşım için uygun olduğu, uzun mesafeli ulaşımın, gemilerin ve uçakların hala daha yüksek enerjili sıvı yakıtlara ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Ancak bu sürece herkes kadar iyimser bakmayan araştırmacılar dünyanın asıl odaklanması gereken konunun havadaki karbondioksiti nasıl yakalayacağımız değil, başta nasıl daha çok salınmasını önleyebileceğimiz olması gerektiğini savunuyor. Profesör Kevin Anderson Guardian’a verdiği demeçte, hükümetlerin gelecekte bu tür teknolojiler ile atmosferin temizlenebileceğini varsayımına inanmasının karbon salınımlarını azaltmak için teşviki azaltacağını savunuyor. Ayrıca Profesör Anderson daha yeni geliştirilen ve kanıtlanmamış bir teknolojinin büyük ölçeğe taşındığında atmosferi temizleyebileceği iyimser varsayımının tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor:

Bu gelecek nesillerle oynanan yüksek riskli bir kumar. Özellikle eğer vaadedilen yapılmazsa fakir ve iklim değişikliğinden etkilenecek toplulukların bedelini ödeyeceği bir kumar. Ve eğer bu Dr.Strangelove teknolojileri gezegen çapında başarılı olamazsa, sürekli artan sıcaklıkların ve çok belirsiz iklimin sonuçlarını kendi çocuklarımız ödeyecek.

Devlet ve şirketlerin, büyük ölçekte çalışmaları yıllar sürse de güneş enerjili yakıtlardan daha etkili elektrik şebekesi kurmaya kadar en ileri teknoloji şirketlerine yatırım yapması gerektiğini belirten Bill Gates ise geçtiğimiz yıllarda yaptığı konuşmasında yeni teknolojilerden birisinin bizi kurtaracağından emin:

Enerji teknolojilerindeki buluşlar hava kirliliğini azaltmada, insanların yoksulluktan çıkmasını sağlamada ve iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınmamızı sağlamada bize yardımcı olabilir. Ancak ince nokta şu ki, hangilerinin başarılı olacağını bilmiyoruz. Bu yüzden hem devletler hem de özel sektörden birçok farklı fikri keşfedebilmemizi sağlaması için yatırımlara ihtiyacımız var.

Kaynak: WeForum & Guardian

Geleceğin temiz enerjisi havayı petrole dönüştürmek olabilir mi? İnanılmayacak kadar fütüristik bir fikir olabilir ama Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve ortakları küresel ısınmayı durdururken aynı zamanda temiz yakıt sağlayacak bir teknoloji üzerine çalışıyor.

Bill Gates, fizikçi David Keith ve petrol milyarderi Norman Murray Edwards bir araya gelerek Carbon Engineering şirketini kurdular. Ve geçtiğimiz Aralık ayında, ortakları Kanadalı enerji şirketi Greyrock ile birlikte önemli bir buluş yaptıklarını açıkladılar.  Havadaki CO2'yi yakalayıp bununla benzin ve dizel karışımı bir yakıt üretmeyi başarmışlardı. Bu yeni teknoloji daha temiz bir yakıt sunarken hem de gezegenimizi artan karbon miktarlarından kurtarabilir. Ancak herkes bu yeni teknolojiye iyimser bakmıyor. Bu gibi kurtarıcı teknolojilerin, devletlerin karbon salınımlarını azaltmaları yönündeki teşviki yok edeceğini düşünüyorlar. Öte yandan Bill Gates, yeni teknolojileri keşfetmeye çalışan şirketlerden oldukça umutlu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği