Bill Gates: “Yapay zeka ile dost olabiliriz”

Bill Gates, "Sizce yapay zekanın gelişimiyle insanlığa ne olacak?" sorusuna "Yapay zekayla dost olabiliriz." diyerek işin olumlu taraflarına dikkat çektiği bir konuşma yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Boston Dynamics’in Big Dog robotunun kapı kolunu tutup açarak robot arkadaşına yardım ettiği videoyu gördüyseniz ve “Sonumuz yakın.” diye düşündüyseniz yalnız değilsiniz. Pek çok insan böyle düşünüyor ancak milyarder Bill Gates, yakın zamanda yaptığı bir açıklamayla robotlarla ilgili felaket senaryolarına bir son vermemiz gerektiğine dair mantıklı sebepler sundu.

Geçtiğimiz hafta bir konferansa katılan Gates “Sizce yapay zeka teknolojisinin daha da gelişmesiyle insanlığa ne olacak?” sorusuna “Yapay zeka dostumuz olabilir. Yapay zeka, daha az emekle daha çok ürün elde etmemizi sağlayan son teknoloji.” dedi ve konuyu açıklamak için tarımdaki gelişmelerden örnek verdi: “Önceden herkesin çiftçilikle uğraşması gerekiyordu. O zamanlarda hava şartları kötüyken yeterince yiyecek elde edemiyorduk ve insanlar kimi zaman açlıktan ölebiliyordu. Şu anda elimizde daha iyi tohumlar, gübreler var. Üstelik insanların çoğu çiftçi değil. Benzer şekilde, yapay zeka yaşamlarımıza yeni bir tür verimlilik getirecek.

Dev isimler yapay zeka konusunda bölünmüş durumda

Bill Gates’e göre, bazı sektörlerdeki artan verimlilik yüzünden işini kaybeden çalışanlar, yaşlı/çocuk bakımı ya da eğitim gibi başka sektörlerdeki boşlukları dolduracak. Gates, “Bu artan verimlilik eğer düzgün şekilde kullanılırsa bize çok büyük fayda sağlayacak. Bu sayede çalışma saatlerimiz de azalacak. Fakat iş piyasasının yapay zeka gelişmelerini takip edebilecek kadar hızlı hareket etmesi son derece zor. Bu da toplum için birtakım güçlükler çıkaracak. Mesela hem işçileri elde tutup hem de yeni bir ekonominin yararlarını eşit şekilde dağıtmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor. Bu çok önemli bir nokta.” diyor.

Bill Gates’in yapay zekanın potansiyeline duyduğu iyimserlik diğer bir teknoloji milyarderi Elon Musk’ın yapay zekayla ilgili uyarılarıyla taban tabana zıt. Elon Musk’a göre yapay zeka “Kuzey Kore’den daha çok tehdit edici bir unsur ve insanlığın varlığı için temel bir tehdit oluşturuyor.”

Kaynak: CNBC

Yakın zamanda bir konferansa katılan Bill Gates, kendisine yöneltilen "Yapay zekanın daha da gelişmesiyle insanlığa ne olacak?" sorusuna "Yapay zekayla dost olabilir. Yapay zeka, daha az emekle daha çok ürün elde etmemizi sağlayan son teknoloji." dedi. Düşüncesini desteklemek için tarımdaki gelişmelerden örnek veren Gates "Eskiden herkesin çiftçilikle uğraşması gerekiyordu. Eğer hava şartları kötüyse yeterince ürün elde edemediğimizde insanlar açlıktan ölüyordu. Teknolojideki gelişmeler sayesinde artık elimizde daha iyi tohumlar ve gübreler var. Benzer şekilde yapay zeka da hayatımıza yeni bir tür verimlilik kazandıracak." dedi. Bill Gates, bazı sektörlerdeki artan verimliliğin sonucu olarak işini kaybeden çalışanların, eğitim ya da çocuk/yaşlı bakımı gibi başka sektörlerdeki boşlukları dolduracağına inanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği