Beyin ameliyatı sırasında gitar çalan müzisyen

Güney Afrika'da beyin tümörünün alınması için ameliyata giren müzisyen Musa Manzini, ameliyat sırasında gitarını çaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güney Afrika’da beyin tümörünün alınması için ameliyata giren bir müzisyen, ameliyat sırasında gitarını çaldı. Musa Manzini adlı caz sanatçısı, altı saat süren ameliyatı sırasında lokal anestezi yapıldığı için vücudunun geri kalan kısımlarını kullanabiliyordu. Durban’da Inkosi Albert Luthuli Hastanesinde gerçekleşen ameliyat sırasında doktorlardan birinin “Sahne senin, yap numaranı” dediği görülüyor. Daha sonra sanatçı gitarını çalmaya başlıyor.

Ameliyatı yöneten doktor Rohen Harrichandparsad, Manzini’yi ameliyat sırasında uyanık tutmak, onun müzik çalabilme yeteneğini test etmemize yardımcı oldu. Böylece hiçbir şeye zarar vermediğimizden emin olduk.” dedi. Ekip tümörün yüzde 90’ını çıkardı.

Bu olay aslında türünün tek örneği değil. 2017 yılında bir başka müzisyen beyin ameliyatı sırasında saksafon çalmıştı. 2015’te ise bir opera sanatçısı ameliyat sırasında şarkı söylemişti.

Kaynak: Quartz

Güney Afrika'da beyin tümörünün alınması için ameliyata giren bir müzisyen, ameliyat sırasında gitarını çaldı. Musa Manzini adlı caz sanatçısı, altı saat süren ameliyatı sırasında lokal anestezi yapıldığı için vücudunun geri kalan kısımlarını kullanabiliyordu. Ameliyatı yöneten doktor Rohen Harrichandparsad, Manzini'yi ameliyat sırasında uyanık tutmak, onun müzik çalabilme yeteneğini test etmemize yardımcı oldu. Böylece hiçbir şeye zarar vermediğimizden emin olduk." dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği