Batarya itirafı Apple’ın başını derde soktu

Apple'ın eski iPhone'ları kasıtlı olarak yavaşlattığını açıklamasının ardından ABD'deki çeşitli federal mahkemelerde şirkete davalar açıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın eski iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığını açıklamasının ardından ABD’deki çeşitli federal mahkemelerde şirkete davalar açıldı.

Genel anlamda bu toplu davaların ortak bir noktası var; zamanla bazı iPhone’lar düşük performans sergilemeye başladı ve Apple bu durumun altında yatan gerçeği müşterilerinden sakladı. Telefonlarının yavaşlaması şikayetiyle Apple mağazalarına giden müşterilere yeni bir iPhone almaları tavsiye edildi.

Chicago Federal Mahkemesi’nde Perşembe günü açılan bir davada, “Davacı, Apple veya teknik servis tarafından batarya değişiminin cihazın performansını artıracağına dair bilgilendirilmiş olsaydı yeni bir telefon almak yerine batarya değişikliği yapmak tercih edilirdi.” beyanında bulunuldu. Perşembe günü Los Angeles Federal Mahkemesi’nde açılan benzer bir dava, Apple’ın ‘zımni sözleşme’yi ihlal ettiğini ve işlemcilerde kasıtlı bir yavaşlatma yaparak (satılan iPhone’lara müdahalede bulunduğu için) özel mülkiyeti suistimal ettiğini öne sürdü. Yine Perşembe günü San Francisco eyaletindeki federal mahkemede Apple’a bir dava daha açıldı.

Apple, Ars Technica’dan gelen konuya yorum yapma talebini henüz yanıtlamadı.

Kaynak: Ars Technica

Geçtiğimiz günlerde eski iPhone'ları kasıtlı olarak yavaşlattığını açıklayan Apple'a ABD genelindeki federal mahkemelerde birçok dava açıldı. Genel anlamda bu toplu davaların ortak bir noktası var; zamanla bazı iPhone'lar düşük performans sergilemeye başladı ve Apple bu durumun altında yatan gerçeği müşterilerinden sakladı. Telefonlarının yavaşlaması şikayetiyle Apple mağazalarına giden müşterilere yeni bir iPhone almaları tavsiye edildi.  Apple, Ars Technica'dan gelen konuya yorum yapma talebini henüz yanıtlamadı.

2 Yorum

  • Bruce Wills zamanında bir cümle kullandı ve dedi ki “çocuklarıma iTunes hesabımı (satın aldığım tüm şarkıları, filmleri kitapları vs.) miras bırakacağım ki değerli bir hazinedir”. Apple açıklama yaptı; siz birey olarak satın alıyorsunuz ve hesabınız size ait. Miras olarak hesabınızı verebilirsiniz ama kişi olarak satın aldığınız ürünleri veremezsiniz; onları “siz” satın aldınız, “çocuklarınız” kullanmak istiyorsa onlar da satın almak zorundalar oldu.

    Şimdi ise insanların satın aldığı cihazların içine onları haberi olmadan o cihazları yavalaştan kodlar atıyorlarmış. Hani bu cihaz benimdi. Neden yenisi almak için eskisini yavaşlatmak için benden izin almadan kod yüklemeyi hak görüyor.

    Bu durumu garanti etmek için Store üzerindeki uygulamaları da en güncel sisteme göre adapte istiyor ki siz elinizdeki eski cihazın yazılımını güncellemezseniz o uygulamanın güncel halini indirimeyip kullanamayın.

    Sonra kapalı sistemi niye yaptık, niye “sözde” güvenli…

  • Apple’ın kullanıcı şartnamesini onaylamadan cihazı kullanamıyorsunuz farkındaydanız. Kurulum yaparken ne yazdıgını merak ettiniz mi? Yazılımın tüm haklarının kendılerinde oldugunu ve her türlü değişiklik yapabileceklerini açık olarak yazmışlar. yani adam bize update sunarken “Cihazın donanımı bu güvenlik kodlamalarına karşı yeterli değil” diyebilme hakkını elinde tutuyor. Okuyun biraz….

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği