Apple, Samsung’dan 539 milyon Dolar kazandı

Samsung'un, Apple'ın tasarım özelliklerini taklit ettiğine ve şirkete açtığı zararlar sebebiyle Apple'a 539 milyon Dolar ödeme yapmasına karar verildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple ile Samsung arasında 2011’den bu yana devam eden patent davasında yeni bir gelişme yaşandı. Mahkeme Samsung’un, Apple’ın yuvarlak köşe, ön yüz çerçevesi ve uygulama ızgarası gibi tasarım özelliklerini taklit ettiğine ve açtığı zararlar sebebiyle Apple’a 539 milyon Dolar ödeme yapmasına karar verdi.

Apple’dan yapılan açıklamada “Tasarımın değerini önemsiyoruz ve ekiplerimiz daima müşterilerimizi memnun edecek yenilikçi ürünler geliştirmek için çalışıyor. Bu dava başından beri sadece parayla ilgili değildi.” ifadelerine yer verildi. Jüri, Samsung’un Apple’ın patentli teknolojilerini taklit ederek  ürettiği akıllı telefon ve diğer ürünlerden kazandığı paralar sebebiyle Apple’a borçlu olduğuna kanaat getirdi.

Hukuk savaşı 7 yıldır sürüyor

Yedi yıldır devam eden davada defalarca karar alınmış ve bu kararlar defalarca temyize taşınmıştı. Teknoloji endüstrisinin en karmaşık ve kapsamlı davalarından biri haline gelen bu davada Apple Samsung’dan başlangıçta 2,5 milyar Dolar ödeme talep etmişti. 2012’de mahkeme Apple’a 1 milyar Dolar’dan az bir ödeme yapılmasına karar vermişti. Bir temyiz mahkemesi 2015’te Apple’ın iPhone’un görünüşünü tescilleyemeyeceğine kanaat getirmişti. Böylece Samsung’un ödemesi gereken miktar 548 milyon Dolar’a düşmüştü. Samsun 2015’in Aralık ayında bu cezayı ödedi ve her iki şirket de ABD dışındaki davalardan çekilme kararı aldı.

Ancak itirazlar ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki federal mahkemede devam ediyordu. Samsung, Apple’ın alacağı ödemeyi daha da azaltmak için çabalıyordu. Teknoloji devlerinin arasında devam eden iki davadan biri geçtiğimiz yıl Kasım ayında sonuçlandı. Bu davada yana kaydırarak tuş kilidini açma patentinin Apple’a ait olduğu ve Samsung’un bu teknolojiyi kullandığı için Apple’a 120 milyon Dolar ödemesi gerektiği kararlaştırılmıştı.

Şimdi ise son dava konusunda bir karar verildi ve artık iki şirket arasındaki hukuk savaşının sonlanması bekleniyor.

Kaynak: The Verge

Apple ile Samsung arasında 2011'den bu yana devam eden patent davasında yeni bir gelişme yaşandı. Mahkeme Samsung'un, Apple'ın yuvarlak köşe, ön yüz çerçevesi ve uygulama ızgarası gibi tasarım özelliklerini taklit ettiğine ve açtığı zararlar sebebiyle Apple'a 539 milyon Dolar ödeme yapmasına karar verdi. Jüri, Samsung'un Apple'ın patentli teknolojilerini taklit ederek  ürettiği akıllı telefon ve diğer ürünlerden kazandığı paralar sebebiyle Apple'a borçlu olduğuna kanaat getirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği