Apple ve Qualcomm uzlaşma kararı aldı

Apple, tekelleşme iddiasıyla dava açtığı Qualcomm ile anlaşmaya karar verdi. Apple'ın iPhone'larda yeniden Qualcomm çipler kullanması bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple ve Qualcomm, 2017’den bu yana devam eden patent lisanslama davasında anlaşmaya vardı. Şirketler kendi aralarında anlaştıklarını açıkladığı sırada San Diego’da bu anlaşmazlığın davası görülüyordu. İki şirketin eş zamanlı olarak yaptığı basın toplantısı davayı da lüzumsuz kıldı.

Apple 2017’de açtığı davada Qualcomm’a hem çipler için hem de sattığı telefonlardan pay olarak, lisans için para ödediğini söylemişti. Qualcomm’un tekelleşmek için çalışma yürüttüğünü ve konumunu kötüye kullandığını iddia eden Apple aynı ürün için iki kere para ödemesinin anlamsız olduğunu öne sürmüştü. Qualcomm ise tek yaptığı işin modem çipi üretmek olmadığını, bu yüzden satışlardan da pay alması gerektiğini söyleyerek uygulamasını savunmuştu. Şirket ayrıca Qualcomm olmasaydı Apple’ın iPhone’ları üretemeyeceğini ve bugün olduğu noktaya gelemeyeceğini söyleyerek bunun için ödeme almasının normal olduğunu söylemişti.

Apple yeniden Qualcomm’a dönebilir

Tüm bu tartışmalar Apple’ın son telefonlarında Qualcomm yerine Intel ile çalışmasına sebep olmuştu. Ancak Intel’in modem teknolojileri Qualcomm’u geriden takip ediyor. Bu anlaşmazlık devam etseydi iPhone’larda 5G desteği olması için 2020’yi hatta 2021’i beklememiz gerekebilirdi. Qualcomm şu anda telefonlar için 5G modem üretip satan tek üretici konumunda. Samsung ve Huawei kendi 5G modemlerini üretiyor ama diğer firmalara satmıyorlar.

Apple ve Qualcomm’un anlaşması müşterilerin işine yaradı. Belki bu yıl üretilen yeni iPhone’larda Qualcomm 5G modemler kullanmak mümkün olmayacak ama en geç seneye 5G’li iPhone’lara kavuşabileceğiz. Öte yandan, bu yıl içinde çıkacak tüm yeni üst düzey Android telefon modellerinin 5G desteği olması neredeyse garanti gibi. Bu yüzden Apple’ın şimdiden yarışta geri kalmaya başladığını söylemek mümkün.

Tüm bu gelişmelerin ardından Intel’den yapılan açıklama ise Apple’ın Qualcomm ile anlaşarak doğru karar verdiğini gösterdi. Intel, 5G modem çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. Bu kararın Apple ve Qualcomm’un anlaşmasından önce mi yoksa sonra mı alındığı bilinmiyor. Ama böylece Apple’ın yeni telefonlarında Qualcomm ile çalışacağı kesinleşmiş oldu.

Qualcomm hala risk altında

Bu anlaşma Qualcomm için büyük bir başarı çünkü mahkeme Qualcomm aleyhine karar verseydi şirket tüm çalışma sistemini değiştirmek zorunda kalabilirdi. Üstelik Apple ve diğer iş ortakları davada Qualcomm’dan on milyarlarca Dolar geri ödeme talep ediyordu.

Apple ile anlaşma sağlanmış olmasına rağmen Qualcomm hala davalardan kurtulmuş değil. Federal hakimin Qualcomm’a yönelik tekelleşme iddiaları konusunda hala bir karar vermesi bekleniyor. Çıkacak karar Qualcomm’un aleyhine olursa şirket yine milyarlarca Dolar ödeme yapmak zorunda kalabilir.

Kaynak: CNET

Apple ve Qualcomm, 2017'den bu yana devam eden patent lisanslama davasında anlaşmaya vardı. Şirketler kendi aralarında anlaştıklarını açıkladığı sırada San Diego'da bu anlaşmazlığın davası görülüyordu. İki şirketin eş zamanlı olarak yaptığı basın toplantısı davayı da lüzumsuz kıldı. Dava süresince Qualcomm'un rakibi Intel ile çalışan Apple'ın 5G modemleri için yeniden Qualcomm'u tercih etmesi bekleniyor. 5G destekli iPhone'ların ise en erken 2020'de geleceği düşünülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği