Apple ve Qualcomm sürtüşmesi yeniden alevlendi

Qualcomm 2017’de Apple’a açtığı davada değişikliğe gitti ve Apple’ın kendilerinden çaldığı şirket sırlarını Intel’e verdiğini iddia etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Qualcomm 2017’de Apple’a açtığı davada değişikliğe gitti ve Apple’ın kendilerinden çaldığı şirket sırlarını Intel’e verdiğini iddia etti. Bir zamanlar Qualcomm’un en iyi müşterilerinden biri olan Apple, şirketin ürettiği kablosuz modem çiplerini tüm iPhone’larda kullanıyordu. Ancak geçtiğimiz yılın sonunda Apple Qualcomm’u aşırı telif talepleri sebebiyle dava ettikten sonra iki şirket karşı karşıya gelmiş oldu. Apple telif ücretlerini ödememeye başladı ve yeni iPhone’larda modem çipi olarak Intel’in ürettiği çipleri kullanmaya başladı. Qualcomm Apple’a karşı dava açarak, Intel çipi bulunan iPhone’ların ithalatının durdurulmasını istedi.

En son dava metninde ise Qualcomm, Apple’ın Intel’e modem çiplerini geliştirmesi için yardım ettiğini ve bu sırada Qualcomm’un gizli bilgilerini ve ticaret sırlarını paylaştığını iddia etti. Dava metninde şu ifadeler yer aldı: “Birkaç yıl öncesinden bu yana Apple mühendisleri Intel mühendisleriyle defalarca görüştü ve Qualcomm’un yazılım bilgilerini ve gizli verileri onlarla paylaştı. Bu bilgiler arasında kaynak kodu da bulunuyor. Apple’ın amacı Intel’in sunduğu çip seti çözümlerinin performansını geliştirmekti.” Dava metninde e-postalardan alıntılar gibi açık kanıtlara yer verilmedi.

“Apple’ın eylemleri bize zarar verdi”

Qualcomm Genel Danışmanı Donald Rosenberg, CNBC’ye yaptığı açıklamada “Qualcomm’un değerli ticaret sırlarının yasa dışı olarak kullanılması ile bir rakibin bize yetişmesinin sağlanması şirketimize tamir edilemez hasarlar vermektedir ve bunun devam etmesine izin verilmemelidir.” dedi.

Apple konu ile ilgili yorum yapmayı reddetti. Şirket Qualcomm’un iddialarını mahkemede reddetti ve bu iddialara dair kanıtlar sunulması gerektiğini ifade etti.

Bu yılın başından bu yana hisseleri yüzde 18 değer kazanan Qualcomm iddiaların ardından bir günde yüzde 1 değer kaybetti. 2018’de yüzde 32 değerlenen Apple hisseleri ise yüzde 1 artış gösterdi.

Intel’in hızlı yükselişinin sebebi Apple mı?

Analist Ryan Shrout’a göre Intel’in modemlerinin performansı son dönemde hızlı bir gelişme gösterdi. Shrout: “Qualcomm bu gelişmenin sebebinin Apple’ın eylemleri olduğunu düşünüyor ve mahkemeye sunduğu belgelerde bunu iddia etti. Bu iddia her iki tarafın da geçmişte birbirine dair ortaya attığı iddialardan çok daha sert.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Fortune

Qualcomm 2017’de Apple’a açtığı davada değişikliğe gitti ve Apple’ın kendilerinden çaldığı şirket sırlarını Intel’e verdiğini iddia etti. Bir zamanlar Qualcomm’un en iyi müşterilerinden biri olan Apple, şirketin ürettiği kablosuz modem çiplerini tüm iPhone’larda kullanıyordu. Ancak geçtiğimiz yılın sonunda Apple Qualcomm’u aşırı telif talepleri sebebiyle dava ettikten sonra iki şirket karşı karşıya gelmiş oldu. Apple telif ücretlerini ödememeye başladı ve yeni iPhone’larda modem çipi olarak Intel’in ürettiği çipleri kullanmaya başladı. Qualcomm Apple’a karşı dava açarak, Intel çipi bulunan iPhone’ların ithalatının durdurulmasını istedi. En son dava metninde ise Qualcomm, Apple’ın Intel’e modem çiplerini geliştirmesi için yardım ettiğini ve bu sırada Qualcomm’un gizli bilgilerini ve ticaret sırlarını paylaştığını iddia etti.Yorumunuz: