Apple, Intel’in modem bölümünü satın alacak

25 Temmuz'da bir basın açıklaması yayımlayan Apple, Intel'in akıllı telefon modem bölümünü satın alacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yakın zamanda bir basın açıklaması yapan Apple, Intel’in akıllı telefon modem bölümünün büyük kısmını 1 milyar Dolar’a satın alacağını duyurdu. 2 bin 200 civarında Intel çalışanı Apple’a geçecek. Geçiş işleminin yılın son çeyreğinde tamamlanacağı tahmin ediliyor. Apple, Intel’den IP ve ekipman da satın alacak.

Intel, modem işinden tamamen çekilmiyor. Kişisel bilgisayarlar; Nesnelerin İnterneti cihazları; otonom araçlar; yani akıllı telefon dışındaki diğer cihazlar için modem geliştirmeye devam edecek. Bu satın alma işlemi, Apple’ın artık donanım için Qualcomm’a bağımlı olmayacağı, akıllı telefonları için kendi 5G modemlerini geliştireceği anlamına geliyor. Analyst‘e göre Apple’ın kendi üreteceği modemler üç yıl içinde kullanıma hazır hale gelecek.

Apple’ın Qualcomm’a bağımlılığı azalacak

Kendi modemini üretmenin Apple açısından birçok faydası var. Şirket istediği süre zarfında ürettiği modemleri ürünlerine daha iyi entegre edebilecek. Ayrıca Apple’ın akıllı telefon modemi tedarikçilerinin en büyüğü olan Qualcomm’a bağımlılığı azalacak. Kendi ürününü üretmek için başka bir şirketi satın almak, Apple’ın daha öncede de kullandığı bir taktik. Apple telefonlarına güç yönetimi çipi sağlayan Dialog adlı şirkete 300 milyon Dolar vererek şirketin bir kısmını satın almıştı.

Kaynak: The Verge

Yakın zamanda bir basın açıklaması yapan Apple, Intel'in akıllı telefon modem bölümünün büyük kısmını 1 milyar Dolar'a satın alacağını duyurdu. 2 bin 200 civarında Intel çalışanı Apple'a geçecek. Geçiş işleminin yılın son çeyreğinde tamamlanacağı tahmin ediliyor. Apple, Intel'den IP ve ekipman da satın alacak. Bu satın alma işlemi, Apple'ın artık donanım için Qualcomm'a bağımlı olmayacağı, akıllı telefonları için kendi 5G modemlerini geliştireceği anlamına geliyor. Analyst'e göre Apple'ın kendi üreteceği modemler üç yıl içinde kullanıma hazır hale gelecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği